مهر 26, 1400 09:34 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]

ایران پرس: سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی ارتشبد «سرگئی شایگو» وزیر دفاع فدراسیون روسیه در صدر یک هیات بلندپایه نظامی عصر روز یکشنبه وارد مسکو شد. 

توسعه همکاری ها و مناسبات مشترک دفاعی و نظامی، مبارزه با تروریسم و بررسی تحولات منطقه‌ای و بین المللی از موضوع های مورد گفت و گوی هیات ایرانی با طرف روس خواهد بود.

در این سفر بر روی موضوع افغانستان به صورت خاص تمرکز خواهد شد. روند همکاری ها در مسیر امنیت کامل سوریه نیز در این رایزنی ها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ایران و روسیه بطور منظم و متناسب با نیازها و ضرورت های منطقه ای، نشست ها و دیدارهای های مهمی در تهران و مسکو داشته اند. همچنین دوکشور در زمینه توسعه همکاری‌های نظامی برنامه ای راهبردی دارند.

اهمیت راهبردی روابط ایران و روسیه در حوزه دفاعی

روابط ایران و روسیه در حوزه نظامی و دفاعی با توجه به تاثیر گذار بودن این همکاری ها بر ثبات و امنیت منطقه حائز اهمیتی چند وجهی  است. در واقع شرایط منطقه ای و بین المللی روابط ایران و روسیه را بویژه در یک‌دهه اخیر در مسیر اهداف راهبردی قرار داده است.

چند وجهی بودن روابط ایران و روسیه در موضوعات مهم منطقه ای نظیر مبارزه با تروریسم، کمک به حل بحران ها و مناقشات منطقه ای  در سوریه، یمن و افغانستان بوده است.

از نگاه تحلیلگران و ناظران سیاسی همکاری های ایران و روسیه نقش موثری در تامین امنیت و تقویت همگرایی دفاعی در مقابله با تهدیدهای مشترک داشته است.

ضمن آنکه پتانسیل های موجود در حوزه دریای خزر، مجموعه اوراسیا و کریدور بین المللی شمال - جنوب، اهمیت روابط ایران و روسیه را مضاعف کرده است.

«ولادیمیر یف‌ سیف» مدیر اجرایی انستیتو همگرایی اوراسیا در این باره می گوید: "ایران و روسیه زیر شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار دارند، چون نمی خواهند تسلیم سیاست‌های امپریالیستی واشنگتن شوند."

این تحلیلگر ارشد روسی معتقد است: "این موضوع برای تهران و مسکو به معنای سرنوشت و منافع مشترک در عرصه بین المللی و نیز بزرگترین فرصت برای امضاء پیمان‌نامه‌هایی است که تضمین کننده اتحاد دو کشور باشد."

در شرایط فعلی با توجه به تشدید بحران ها و تنش های جاری در غرب آسیا، ضرورت رایزنی و مشورت های مستمر بین ایران و روسیه برای کمک به حل مشکلات و مقابله با سیاست‌های یکجانبه واشنگتن افزایش یافته است.

دیدار سرلشکر باقری از روسیه در حالی انجام می شود که تحولات در منطقه قفقاز جنوبی و افغانستان، نگرانی ها در منطقه را افزایش داده است. دراین شرایط ویژه ایران و روسیه مصمم هستند در چارچوب همکاری های راهبردی با تروریسم در منطقه که مورد حمایت غرب قرر دارد مقابله کنند و این تصمیمی مهم در جهت  حفظ منافع جمعی در مقابل تهدیدهای مشترک است.

از این دیدگاه سفر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران به روسیه  در راستای اهداف استراتژیک و در جهت حفظ  ثبات و امنیت جمعی در منطقه است. این شاخص ها نشان می دهد عزم ایران و روسیه بعنوان کنشگرانی فعال و موثر در حفظ ثبات و امنیت منطقه  برهمکاری و تقویت چند جانبه گرایی در طیف وسیعی از مسائل دوجانبه، بین المللی و منطقه ای است.

با توجه به این مولفه ها وهمچنین عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، تقویت روابط ایران  و روسیه در حوزه نظامی و دفاعی را می توان از دو جنبه  تاثیر گذار دانست:

جنبه نخست، تقویت همگرایی های امنیتی و مناسبات راهبردی نظامی با توجه به اهمیت این همکاری ها در تحکیم ثبات و امنیت منطقه است.

جنبه دوم، توسعه روابط  دوکشور در حوزه همکاری های دفاعی و تسلیحاتی است. 

از اینرو، سفر سردار سرلشکر باقری به مسکو را می بایست با توجه به مجموعه ای از موضوعات در سطح دو جانبه و در چارچوب تحولات جاری در منطقه و همچنین شرایط ویژه ای که در افغانستان پس از خروج فضاحت بار آمریکا از افغانستان ایجاد شده است، دیداری با اهداف مهم و راهبردی ارزیابی  کرد. 

نویسنده: جمشید امین زاده

117

کلیدواژه