مهر 28, 1400 09:11 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 15:36 Asia/Tehran]
  • سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی رویکردها و اهداف

ایران پرس: سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی با موضوع "اتحاد اسلامی؛ صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام" روز سه شنبه همزمان با آغاز هفته وحدت، با سخنرانی «سید ابراهیم رئیسی»، رییس جمهوری اسلامی ایران در تهران آغاز شد.

در سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی جمعی از متفکران و اندیشمندان اسلامی از 52 کشور جهان به صورت حضوری و مجازی حضور دارند.

«سید ابراهیم رئیسی»، رییس جمهوری اسلامی ایران در بخشی از سخنرانی خود نقش این کنفرانس را در روشنگری درمیان امت اسلامی و جهان اسلام درمقابل توطئه‌ ها بسیار اثربخش و حائز اهمیت راهبردی دانست.

«سید ابراهیم رئیسی» همچنین با اشاره به در هم آمیختگی گروه تروریستی داعش با اهداف امریکا و صهیونیسم در منطقه گفت؛ این توطئه را امروز در لبنان و افغانستان شاهد هستیم و دیروز در عراق و سوریه شاهد بودیم. لذا فهم این توطئه بسیار مهم است و روشنگری علمای اسلامی مصونیت بخش جوانان در امت اسلامی خواهد بود.

کشورهای اسلامی با تهدیدها و توطئه های زیادی مواجه اند که تفرقه و اختلافات و مناقشات منطقه ای و تروریسم مهمترین آن بشمار می رود. این چالش ها در حقیقت یک تهدید مشترک است که بر سرنوشت همه کشورهای منطقه وجهان اسلام تاثیر گذار است . 

تروریسم و افراط‌ گرایی فقط تهدید علیه عراق و یا سوریه نیست بلکه خطری  جدی برای صلح و امنیت درمنطقه و جهان است .

وضعیت نگران کننده و فعالیت های تروریست های داعشی در افغانستان مصداقی عینی در این زمینه است. از اینرو نفی تفرقه و عوامل برهم زننده اتحاد همچون افراط گرایی و جدایی‌طلبی، از اهمیت راهبردی برخوردار است.

اتحاد در جهان اسلام اما نیازمند تبیین  واقعیت ها  و روشنگری در زمینه توطئه ها و ترویج اندیشه ای مترقی و تقویت همکاری ها در زمینه های وحدت آفرین بین کشورهای اسلامی است. به این دلیل آگاهی از نقشه ها و توطئه ها علیه  جهان اسلام بویژه اهداف امریکا در منطقه حائز اهمیتی کلیدی است .

آمریکا هیچگاه  صلح و امنیت را برای کشورهای اسلامی  نخواسته است زیرا حفظ موجودیت نامشروع رژیم اشغالگر صهیونیستی واهداف سلطه جویانه امریکا در منطقه  با تضعیف و تفرقه در جهان اسلام تضمین می شود . دشمنان اسلام می‌ خواهند  که جهان اسلام ضعیف و دچار تفرقه و وابسته به بیگانگان درمنطقه باشد. سیاستمداران آمریکایی به این موضوع اذعان کرده‌ اند که باید در منطقه غرب آسیا جنگ و درگیری به‌ وجود آید تا رژیم اشغالگر صهیونیستی در حاشیه امن قرار گیرد.

«عماد حمرونی»، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیل گر سیاسی از کشور فرانسه در سخنان خود در وبینار روز نخست  کنفرانس وحدت اسلامی گفت: "امروز فلسطین اشغال شده، بخشی از سوریه اشغال شده و نیز جنگ‌ های متعددی رخ داده که در نتیجه مبارزه با گروه‌های تکفیری است که از مناطق مختلف می‌ آیند. این مسئله، یعنی شکستِ متفکران جهان اسلام، دانشمندان و سیاستمدارانِ امت اسلامی در مسیر ایجاد برادری است."

تحلیل گر مسائل سیاسی فرانسوی افزود، متاسفانه استعمار موفق شده است از پراکندگی و اختلافات ما و شکستگی که در تاریخ ما وجود دارد، بهره‌ برداری کند. بنابراین باید هر اثری از آن افتراق و اختلاف را بزداییم.

دولتمردان امریکا با اتهام زدن های بی اساس و ایجاد بی اعتمادی، بدنبال تفرقه و جدایی در روابط ایران با کشورهای منطقه هستند تا عرصه برای واشنگتن و مزدورانش در منطقه خالی شود؛ اما برغم همه توطئه ها، ایران در مقابل نظام سلطه ایستاده و با تاکید بر وحدت و پرهیز از تفرقه سبب خیزشی انقلابی در بین ملت های تحت ستم شده است و همین موضوع سبب خشم و عصبانیت امریکا شده و رژیم غاصب فلسطین را به وحشت انداخته است. بی تردید اسلام دین وحدت، همدلی و بیزاری از خشونت و اندیشه های متحجرانه است و اتحاد نیز تنها راه رهایی از مشکلات و غلبه بر توطئه ها است.

نکته حائز اهمیت در این عرصه  رویکرد به مبانی ارزشمند وحدت اسلامی و بازگشت به هویت‌ حقیقی اسلام است که اهتمام به آن  تأثیر بسزایی در رهایی جهان اسلام از سلطه و نفوذ  نظام سلطه جهانی دارد. دنیای اسلام با چنین پشتوانه ای قطعا می تواند خود را از گرداب تفرقه و افراط گرایی رها سازد.

نویسنده : جمشيد امین زاده

115

بیشتر بخوانید: 

تاکید سخنرانان کنفرانس وحدت اسلامی بر لزوم حفظ وحدت و اجتناب از تفرقه میان کشورهای اسلامی

 آغاز کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران

کلیدواژه