مهر 29, 1400 15:30 Asia/Tehran [Updated: مهر 29, 1400 15:47 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان در گفتگو با وزیر خارجه اندونزی: اقدام‌های تروریستی اخیر داعش در افغانستان هدفمند است

وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای اندونزیایی خود، آخرین تحولات روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه منطقه ای و بین المللی از جمله افغانستان را مورد تبادل نظر قرار داد و عنوان کرد که اقدام‌های تروریستی اخیر داعش در افغانستان، هدفمند است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به شرایط جاری در افغانستان و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، اقدامات تروریستی اخیر و هدفمند داعش در این کشور را محکوم کرد و با یادآوری  مسئولیت طالبان در حفظ امنیت اقوام و پیروان مذاهب مختلف در برابر اقدامات تروریستی، اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان توجه به پناهندگان افغانستانی در کشورهای همسایه و بویژه جمهوری اسلامی ایران را مسئولیت جامعه جهانی دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری توافقات طرفین در ملاقات اخیر در نیویورک، خواستار تلاش برای توسعه و تقویت هرچه بیشتر روابط ایران و اندونزی شد.

«رتنو مرسودی»، وزیر امور خارجه اندونزی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر حفظ حقوق بشر و بویژه حقوق زنان تاکید و رسیدگی به امور پناهندگان افغانستانی را مسئولیت انسانی دانست که نیازمند توجه ویژه جامعه جهانی است.

وزیر امور خارجه اندونزی ضمن دعوت از همتای ایرانی برای سفر به جاکارتا، از توسعه همه‌جانبه روابط دو کشور استقبال کرد و اظهار داشت: در این ارتباط توصیه های لازم به دستگاه های دولتی به عمل آمده است تا توافقات و پروژه های تعریف شده فی ما بین با سرعت مناسب اجرایی و یا نهایی شوند.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی همتای خود را در جریان گفت‌وگوهای اخیر هسته‌ای نیز قرار داد.// 114

کلیدواژه