آبان 03, 1400 09:41 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1400 09:51 Asia/Tehran]
  • پاسخ پر معنای دبیر شورای‌عالی امنیت ملی به تهدیدهای اسراییل

ایران پرس: لفاظی‌ها و تهدیدات تحریک آمیز و ماجراجویانه مقامات رژیم اسرائیل علیه ایران این روزها افزایش یافته است.

تازه ترین یاوه گویی در این زمینه تخصیص بودجه برای انجام فعالیت های شرورانه بر ضد ایران است.

«علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در واکنش به این تهدیدات در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: "رژیم صهیونیستی به جای اختصاص بودجه 1/5 میلیارد دلاری برای شرارت علیه ‎ایران به فکر تامین ده‌ها هزار میلیارد دلار بودجه برای بازسازی خسارت‌های ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد."

سران رژیم صهیونیستی در یک دهه اخیر بارها ایران را تهدید کرده‌اند، اما در عین حال می دانند که توانایی مقابله مستقیم با ایران را ندارند و اگر وارد فاز اقدام نظامی و تعرض به ایران شوند پاسخی دریافت خواهند کرد که به نابودی این رژیم  منتهی خواهد شد. بنابراین گزینه مطلوب از دیدگاه اسراییل استمرار سیاست تهدید است.

«نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر اخیرش به‌ آمریکا با همین رویکرد،‌ در گفت وگو با «جو بایدن» رئیس جمهوری‌آمریکا، راهبرد جدید ادعایی خود علیه ایران را ارائه داد؛ راهبردی تهدید آمیز که مقامات صهیونیستی آن را «مرگ با هزاران جراحت» نامیده‌اند.

این راهبرد شامل مقابله با جمهوری اسلامی از طریق ترکیب اقدامات کوچک بی‌شمار در جبهه‌های متعدد، از جمله نظامی و دیپلماتیک به جای یک حمله بزرگ و شدید است.

در این زمینه یاد آوری  دو نکته ضروری به نظر می رسد:

نخست آنکه؛ اقدامات اسرائیل نقض آشکار قوانین بین الملل است که مسئولیت هایی را متوجه سازمان ملل و شورای امنیت می کند.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اخیرا در نامه ای خطاب به رئیس دوره ای شورای امنیت نوشت: "چنین تهدیدهای سیستماتیک صریح و آشکار رژیم اسرائیل علیه یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد، نقض فاحش حقوق بین الملل، به ویژه ماده 2 منشور ملل متحد است."

نکته دوم؛ توجه دادن نسبت به پیامدهای هرگونه محاسبه اشتباه و ماجراجویی احتمالی نظامی رژیم اسرائیل علیه ایران است.

در این میان موضوعی که نگرانی صهیونیست ها را بر انگیخته است؛ به بن بست رسیدن آمریکا در ادامه فشار حداکثری بر ایران است.

در واقع برای آمریکا راهی جز تن دادن به رعایت حقوق ملت ایران باقی نمانده است. بنابراین، اگر اسراییل بر این توهم است که می تواند با سناریوسازی های تکراری به دوران طلایی گذشته باز گردد، قطعا دچار خطای محاسباتی بزرگی شده است. آزمودن اقتدار نظامی ایران برای اسراییل ریسک بزرگی است و این ریسک معادل نابودی موجودیت اسراییل است.

سردار سرلشکر «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیست علیه ایران در مصاحبه ای تصریح کرد: "دشمنانی که این روزها با الفاظ تهدیدآمیز صحبت می‌کنند، به‌ویژه رژیم غاصب صهیونیستی، باید به این درک از واقعیت قدرت تهاجمی و دفاعی ایران و سپاه برسند که در سیاست‌ها و راهبردهای دفاعی ما هیچ گونه عملی، از هیچ دشمنی، در هیچ نقطه‌ای با هیچ مقیاسی نیست که قابل تحمل باشد و ما را وادار به واکنش‌های سرسختانه و قاطعانه نکند."

جمهوری اسلامی بارها اثبات کرده است که در مقابل هیچ اقدام تجاوزکارانه ای مماشات نخواهند کرد و کوچکترین خطای آنها را با شدیدترین اقدام پاسخ خواهد داد. حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در عراق که در پاسخ به جنایت آمریکایی ها در ترور و شهادت سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و یارانشان روی داد، فقط یک نمونه آن می‌باشد.

واقعیت این است که پاسخ به تجاوزهای اسراییل در منطقه معادله جدیدی را ایجاد کرده است و نشان می دهد که اگر اسرائیل زمانی می‌توانست آزادانه به هر کشوری تجاوز کند ولی پاسخی دریافت نکند به پایان رسیده است.

نویسنده: جمشید امین زاده

117

بیشتر بخوانید:

شمخانی: اسرائیل به فکر تامین بودجه برای بازسازی خسارات ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد

کلیدواژه