آبان 05, 1400 13:39 Asia/Tehran [Updated: آبان 05, 1400 13:44 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه روسیه با بیان این که از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می کنیم و شهروندان افغانستانی باید بدانند حقوق آنها عملی و اجرایی می شود، اظهار کرد: وضعیت فعلی افغانستان نتیجه حضور نظامی چندین ساله آمریکا در این کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس ، سرگئی لاوروف در سخنرانی مجازی خود  در دومین نشست وزیران امور خارجه  کشورهای همسایه افغانستان در تهران، ضمن حمایت از ایجاد صلح و ثبات در افغانستان  گفت : این کشور باید از صفر شروع و خرابی ها را جبران کند.

وی با بیان این که وضعیت فعلی  افغانستان نتیجه حضور  نظامی آمریکا در افغانستان است، افزود  : از تشکیل  دولت فراگیر در افغانستان حمایت می کنیم و شهروندان افغانستانی  باید بدانند حقوق آنها عملی  و اجرایی می شود. 

این دیپلمات عالی رتبه روسیه  با بیان این که  همه کشورها باید  مسئولیت خود در مقابل افغانستان را بپذیرند، تاکید کرد: غربی ها و امریکا از راه دور همواره تحقق اهداف خود را در افغانستان دنبال کرده اند.

وزیر خارجه روسیه بیان کرد: باید قومیت های مختلف در افغانستان را در نظر بگیریم و از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت کنیم و شهروندان افغان باید بدانند که حقوق آنها محقق  و اجرایی می شود.

این مقام روسیه در بخشی دیگر از صحبت های خود تاکید کرد : در حال حاضر شاهد  قاچاق  مواد مخدر و فعالیت گروه های  تروریستی در افغانستان هستیم .

لاوروف تصریح کرد : بنابراین باید از همه امکانات منطقهای و بین المللی برای  بهبود وضعیت این کشور استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد : موضع شرکت کنندگان در این نشست به هم نزدیک است و این می تواند به تحقق  صلح در افغانستان کمک کند.

لاوروف تاکید کرد :  درباره وضعیت افغانستان سازمان ملل باید نقش هماهنگی را ایفا کند و روسیه نیز آماده است که تلاش خود را انجام دهد و کمک های بشردوستانه به کشور افغانستان ارسال کند.

112

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه پاکستان: جامعه جهانی از بروز فاجعه انسانی در افغانستان جلوگیری کند

امیرعبداللهیان: امیدواریم با صدای واحد پیامی مشترک به جامعه جهانی ارسال کنیم/ ریشه بسیاری از مشکلات فعلی افغانستان در مداخلات خارجی است

کلیدواژه