آذر 04, 1400 17:21 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1400 17:27 Asia/Tehran]
  • مخبر: سازمان همکاری شانگهای یک الگوی موفق همکاری راهبردی منطقه‌ای است

تهران- ایران پرس: معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: سازمان همکاری شانگهای یک الگوی موفق همکاری راهبردی منطقه‌ای است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد مخبر» امروز (پنجشنبه) در بیستمین نشست شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای با تشریح سیاست‌های راهبردی ایران در جهت توسعه همکاری‌های منطقه‌ای، گفت: آمادگی داریم تا فرآیند عضویت کامل در این سازمان را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهیم.

معاون اول رئیس جمهوری در بیستمین نشست شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای که از طریق ویدیو کنفرانس انجام شد، افزود: سازمان همکاری شانگهای با برخورداری از ظرفیت ها و فرصت های وسیع همکاری های چندجانبه می توانند از طریق همکاری و هم اندیشی با یکدیگر، نویدبخش آینده ای روشن برای ملت های منطقه باشند.   

مخبر همچنین تصریح کرد: ایران به عنوان عضوی مسئولیت پذیر در منطقه و جامعه جهانی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری از جمله برخورداری از امنیت و ثبات پایدار، منابع غنی انرژی، مزیت پیوستگی جغرافیایی و همبستگی ملی، پیوندهای گسترده تاریخی و فرهنگی با کشورهای عضو و ناظر سازمان و نیز زمینه های فرهنگی غنی که مانع رشد تفکرات افراط گرا در منطقه است را دارد. 

وی اظهار داشت: ظرفیت های بزرگ اقتصادی و مزایای نسبی در هر یک از کشورهای عضو سازمان توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده و فرصت های کم نظیری را برای پیوندهای راهبردی و تعامل بیشتر میان اعضاء ایجاد می کند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: ایران برای تسهیل خطوط مواصلاتی و ترانزیتی با هدف ارتقای پیوندها میان چین، جنوب و جنوب شرق آسیا با افغانستان، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه، اولویت خاصی قائل است.

117

بیشتر بخوانید:

تجارت ۱۶ میلیارد دلاری ایران با اعضای پیمان شانگهای

عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری های شانگهای مهم‌ترین رخداد سیاسی خارجی کشور

کلیدواژه