آذر 05, 1400 00:30 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1400 00:32 Asia/Tehran]
  • خطیب زاده: آمریکا و تروئیکای اروپایی بیانیه‌های متقلبانه صادر می کنند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب از رفتارهای نامناسب غربی‌ها در آستانه مذاکرات وین به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "سعید خطیب زاده" در توییتر در مقایسه رویکرد و اقدامات آمریکا/ تروئیکای اروپا و جمهوری اسلامی ایران در آستانه مذکرات وین نوشت:  " در آستانه گفت‌ وگوهای وین، طرف‌های غربی اقدام به افزایش تحریم ها، صدور بیانیه‌های متقلبانه، ارائه روایات تحریف‌شده و نیز سکوت در برابر تهدیدات اسرائیل می کنند، در حالی که ایران تیم مذاکره‌کننده جدی و سطح بالا تشکیل داده، خواستار توافق خوب فوری و اجرای کامل برجام و قطعنامه 2231 بوده و رایزنی‌های منطقه‌ای انجام می‌دهد.

"خطیب زاده" با انتقاد از رفتارهای نامناسب غربی‌ها در آستانه مذاکرات وین افزود،  "کافی است اولویت‌های دو طرف را مقایسه کنید."

آلمان، فرانسه و بریتانیا روز پنجشنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  در راستای جلب نظر آمریکا با صدور بیانیه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را که بالاترین سطح از همکاری را با  آژانس داشته است به عدم همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کردند.

"برنامه جامع اقدام مشترک" یا "برجام"،  توافقی است که سال 2015 میان ایران از یک سو و گروه 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان) حاصل  و  از ژانویه 2016 اجرایی شد؛ اما "دونالد ترامپ" رئیس جمهور پیشین آمریکا، می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام به مشارکت کشورش در این توافق بین المللی پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  (8 می 2018)  تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019 در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

مقام‌های دولت "جو بایدن"، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در ماه های اخیر بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده و گفته‌اند قصد دارند آمریکا را به برجام بازگردانند؛ اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

120