آذر 07, 1400 10:40 Asia/Tehran [Updated: آذر 13, 1401 14:21 Asia/Tehran]

رئیس جمهور کشورمان در دیدار با رئیس جمهوری پاکستان تاکید کرد : اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه و تعمیق روابط همه جانبه با پاکستان است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی امروز ( یکشنبه )  در عشق آباد  در دیدار " عارف علوی " رئیس جمهوری پاکستان با اشاره به اشتراکات و ظرفیت‌های گسترده توسعه همکاری های تهران - اسلام آباد، گفت: دو کشور از رابطه همسایگی ارتباط عمیق قلبی، تاریخی و فرهنگی برخوردار هستند و استفاده از این ظرفیت ها در مسیر توسعه روابط، به نفع دو ملت و پیشرفت و آبادانی منطقه است.

رئیسی، در این دیدار درحاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی " اکو "  افزود: روابط و مناسبات دو کشور را با توجه به ظرفیت‌های گسترده موجود، ناکافی می‌دانیم و مصمم هستیم همه ظرفیت‌ها را در راستای منافع دو ملت و ملت‌های منطقه فعال کنیم.

رئیس جمهوری با اشاره به زمینه‌ها و ظرفیت های همکاری تهران - اسلام آباد در توسعه بازارچه‌های مرزی، ترانزیت، حمل و نقل، انرژی و گردشگری گفت: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد.

رئیسی  بر لزوم حمایت از ملت های مظلوم به ویژه مردم افغانستان تاکید کرد و گفت: بیست سال حضور بیگانگان در افغانستان نه تنها مشکلات  را برطرف نکرده است بلکه نتیجه‌ای جز ظلم،کشتار غارت و ناامنی نداشته است.

رئیس جمهوری ایران خاطر نشان کرد: ایران از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان که همه مردم، اقوام و گروه‌های سیاسی افغان را نمایندگی کند، حمایت می‌کند و در این زمینه آماده همکاری با پاکستان هستیم.

رئیسی تصریح کرد : حضور حدود ۴ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران را ثمره ظلم آمریکایی‌ها به این مردم مظلوم می‌دانیم و باوجود  مشکلات و محدودیت ها همانند ایرانیان از آنها پذیرایی کرده‌ایم.

رئیس جمهوری ایران  افزود: داعش دست ساخته آمریکایی‌ها است و با استفاده از آن به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان و منطقه هستند لذا باید در مقابل آن ایستادگی کنیم.

رئیس جمهوری پاکستان،  نیز در این دیدار با بیان اینکه پاکستان به دنبال توسعه روابط اقتصادی تجاری با ایران است گفت: اسلام آباد برای افزایش سطح مناسبات و همکاری با تهران  اهمیت قائل است.

عارف علوی همچنین گفت : پاکستان نیز مانند ایران خواهان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان است و همکاری برای برقراری صلح در این کشور را ضروری می‌دانیم.

112

بیشتر بخوانید:

حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در پانزدهمین نشست سران اکو؛ نگاهی به اهداف و فرصت‌های پیش رو

نشست معاون وزیر خارجه با فعالان اقتصادی کشورمان در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های اکو در ترکمنستان

کلیدواژه