آذر 08, 1400 10:15 Asia/Tehran [Updated: دی 27, 1400 14:04 Asia/Tehran]
  •  ایران، ترکیه و عراق بلوک اقتصادی غرب آسیا

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران گفت، مثلث قدرتمند ایران، ترکیه و عراق توازنی در اقتصاد غرب آسیا ایجاد می‌ کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جلیل رحیمی جهان آبادی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران درباره فواید تشکیل بلوک اقتصادی میان ایران، عراق و ترکیه به پیشنهاد عراق گفت، در غرب آسیا سازمان‌ های مختلفی داریم و اینکه هر بلوک بندی به چه میزان به افزایش تبادلات و تجارت‌ها کمک کند، به اراده کشور‌های امضا کننده بستگی دارد.

«جلیل رحیمی جهان آبادی» با بیان اینکه ایران، ترکیه و عراق سرنوشت مشترکی در منطقه دارند، یادآور شد: پیوند‌ها و دغدغه‌ های مشترکی میان سه کشور در حوزه بحران آبی، موضوعات اقلیت‌ های قومی، مسائل توسعه یافتگی و مشکلات جهان اسلام در برابر رژیم صهیونیستی و نفوذ غرب وجود دارد که باعث ایجاد ظرفیت جهت تشکیل یک بلوک مشترک می‌ شود.

این نماینده مجلس ایران افزود: لازم است نیت کشور‌های طرف مذاکره در این بحث، در حوزه‌ های سیاسی، برداشتن موانع و سوءتفاهم‌ ها باشد که به تلاش این کشور‌ها بستگی دارد.

«جلیل رحیمی جهان آبادی» در ادامه با اشاره به همکاری نزدیک با ترکیه در قالب فعالیت‌ های پارلمانی گفت: ایران جزء اصلی‌ ترین کشور‌های شاخص بین المجالس آسیایی است که همواره تلاش کرده فعالیت‌ های مشترک با ترکیه داشته باشد، همچنین این تعامل‌ ها را با عراق نیز صورت داده و توانسته ایم مثلث قدرتمندی در منطقه شکل دهیم.

115

کلیدواژه