آذر 11, 1400 17:32 Asia/Tehran [Updated: آذر 11, 1400 18:56 Asia/Tehran]
  • باقری کنی: ایران تحت هیچ‌‌گونه فشاری حاضر به توافق نیست / ایران درباره امنیت خود مذاکره نمی‌کند

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ایران تحت هیچ‌‌گونه فشاری حاضر به توافق درباره برنامه غنی‌سازی هسته‌ای خود نیست.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری ایران پرس، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌ کننده ارشد هیأت ایرانی در مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها در مصاحبه با وبگاه انگلیسی "میدل ایست آی"، افزود: ایران تحت هیچ‌‌گونه فشاری حاضر به توافق درباره برنامه غنی‌سازی هسته‌ای خود نیست. 

باقری در خصوص روند مذاکرات فعلی وین گفت جمهوری اسلامی به شدت درباره مذاکرات جدی است و ۴۰ نفر هیأت همراه با وی که او را در سفر به پایتخت اتریش همراهی کرده‌اند، نشان‌دهنده عزم و جدیت ایران در مذاکرات است.

علی باقری افزود ما بر این باوریم که اجرای برجام در چند سال گذشته دقیقاً دنبال نشده است و آمریکایی‌ها زمانیکه در برجام بودند و حتی هنوز در آن زمان که از آن خارج نشده بودند، برجام را به طور جامع اجرا نمی‌کردند. این مسئله درباره اروپایی‌ها نیز صدق می‌کند که از برجام خارج نشده‌اند اما عملاً نتوانستند به طور کامل به این توافق پایبند باشند.

معاون وزیر امور خارجه تأکید کرد: هم‌اکنون بازگشت به پایبندی کامل به برجام و رفع تحریم‌های ایران به «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا بستگی دارد زیرا واشنگتن اولین طرفی بوده که به صورت یکجانبه در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد.

مذاکره‌ کننده ارشد هیأت ایرانی در مذاکرات وین تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با حسن نیت درباره احیای برجام مذاکره کند.

مذاکره کننده ارشد ایران همچنین تأکید کرده که تهران آمادگی گفت‌وگو با ایالات متحده درباره مسائل منطقه‌ای را ندارد و جمهوری اسلامی در «تماس دائمی» با همسایگانش است و قبل از سفر به وین به امارات عربی متحده و کویت سفر کرده است.

وی همچنین تأکید کرد که ایران «کاملاً صراحت» دارد که درباره برنامه موشکی خود وارد مذاکره نمی‌شود.

دور جدید مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها و احیای برجام از روز دوشنبه گذشته آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

هیأت جمهوری اسلامی ایران در وین ۲ سند پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل  گروه  ۱+۴ در مذاکرات وین داده است. // 114

بیشتر بخوانید:

خطیب‌زاده: هیأت‌ها در وین، از اقامتگاه نخست‌وزیر رژیم صهیوئیستی دستور نخواهند گرفت

روز سوم مذاکرات در وین؛ تاکید ایران بر اولویت لغو تحریم‌ها

مذاکرات وین؛ عزم و اراده ایران برای دستیابی به توافق خوب

کلیدواژه