دی 28, 1400 01:06 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1400 01:56 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان: به دنبال اتلاف وقت در مذاکرات وین نیستیم

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی جی تی ان» چین تاکید کرد تهران هرگز به دنبال اتلاف وقت در مذاکرات وین و یا به انحراف کشاندن روند گفت و گوها نیست و اگر طرف مقابل به تعهدات توافق هسته ای بازگردد، ایران هم به تعهداتش بازخواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان مواضع پکن در مذاکرات وین را سازنده و منطقی خواند و گفت ایران از چین به علت حمایت از مواضع تهران در روند  مذاکرات هسته ای قدر دانی می کند.

امیرعبداللهیان افزود: در جریان سفرم به چین، اجماع و توافق هایی درباره طیفی از موضوعات مهم به دست آمد ازجمله اجرای قرارداد جامع راهبردی ایران و چین و به منظور اجرای این قرارداد بلند مدت، هر دو طرف نیازمند یک نقشه راه هستند.

وی افزود در دیدار با همتای چینی خود، دو طرف در خصوص مهم ترین مسائل بین المللی و منطقه ای از جمله بحران وخیم افغانستان و یمن گفت و گو کردیم.

وزیر امورخارجه در ادامه گفت: در خصوص قرارداد جامع راهبردی ایران و چین، هر دو طرف از مزایای این توافق بهره مند خواهند شد که در برگیرنده بسیاری از زمینه ها ازجمله تجارت، کشاورزی، علوم و فناوری، گردشگری، همچنین شامل همکاری در زمینه بین المللی و منطقه ای می شود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: بر این باوریم که هیچگونه چالشی در روابط دوجانبه تهران و پکن وجود ندارد، هرچند رفتار «قلدرمآبانه» آمریکا بر روی برخی از همکاری های دوجانبه تاثیر گذاشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر این باوریم که روابط چندجانبه برای تمامی کشورها سودمند است. یکجانبه گرایی و رفتار قلدرمآبانه آمریکا از سوی هیچ کشوری پذیرفته نیست، قوانین بین المللی و همکاری، فرصت هایی را برای تمامی کشورها فراهم می سازد که همگان از آن بهره مند و منتفع می گردند.

امیرعبداللهیان گفت: چین همواره در مذاکرات هسته ای به ویژه در مذاکرات جاری در وین نقشی فعال و منطقی داشته است. در جریان مذاکرات، چین همواره مخالف تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بوده است. در دیدار با همتایان چینی خود، از حمایت های چین در این زمینه قدردانی و تاکید کردم. همچنین به مقامات چین اطمینان دادم که ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد.

امیرعبداللهیان گفت: ما در جریان مذاکرات، پیشنهادی مثبت، سازنده و واقع بینانه در وین ارائه کردیم. چین و روسیه ازاین پیشنهاد حمایت کردند، اما کشورهای غربی از جمله آمریکا، هیچ پیشنهاد مثبتی ارائه نکردند.

وی افزود: اگر طرف های مقابل به تعهدات توافق هسته ای بازگردند، ایران نیز به تعهدات خود مبتنی بر این توافق بازخواهد گشت. // 114

بیشتر بخوانید:

شمخانی: آغاز اجرای موافقتنامه 25 ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی برای تهران است

خطيب زاده: توافق همکاری‌ های 25 ساله ایران و چین، راهبردی، بلندمدت و براساس ارتقاي روابط است

مناسبات ایران و چین؛ روابطی راهبردی با تاثیرات متقابل

کلیدواژه