بهمن 01, 1400 06:09 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]

رئیس جمهوری اسلامی ایران بامداد جمعه در بدو ورود به تهران ابراز امیدواری کرد، سفرش به روسیه نقطه عطفی برای ارتقای روابط با کشور دوست و همسایه روسیه باشد و مجموعه این روابط به ارتقای سطح امنیت در منطقه و رفع بحران‌های منطقه‌ای و جهانی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "سید ابراهیم رئیسی"  در گفتگو با خبرنگاران درباره دستاوردهای سفرش به روسیه گفت: مباحث مطرح شده در این سفر در راستای تحقق اهداف کلان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران یعنی تعامل حداکثری با کشورهای جهان و به ویژه کشورهای همسو و هم‌پیمان با ایران بود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه در این سفر توافق اساسی برای گسترش روابط همه جانبه و پایدار و سودمند بین دو کشور به دست آمد، افزود: بدون تردید توسعه روابط با روسیه به امنیت و رفاه دو ملت کمک خواهد کرد.

"رئیسی" در ادامه تصریح کرد، گسترش همکاری‌های دوجانبه تهران و مسکو حتما برای منطقه و عرصه بین‌الملل امنیت‌ساز خواهد بود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه در این سفر درباره مساله پولی و بانکی بین دو کشور گفت وگو شد، اظهار داشت: دو کشور می‌توانند در جهت شکست سلطه دلار بر روابط پولی و بانکی گام بردارند و مبادلات خود را با پول ملی انجام دهند.

"رئیسی" به توافقات صورت گرفته میان دو کشور در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی و نیز  نفت و گاز اشاره کرد و اظهار داشت، در حال حاضر سطح تعاملات تجاری بین ایران و روسیه قابل قبول نیست، لذا دو کشور توافق کردند در گام نخست تعاملات تجاری فیمابین را به 10 میلیارد دلار در سال افزایش دهند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان اینکه همکاری‌های ایران و روسیه می‌تواند به حل بحران‌های منطقه‌ای، مسائل بین‌المللی و ارتقای امنیت، ثبات، صلح و عدالت کمک کند خاطرنشان کرد، خاطرنشان کرد: امروز حضور ایران اسلامی در منطقه به عنوان کشوری مستقل و مقتدر، حضوری امنیت ساز است و کشورهای همسایه شاهد بودند که هر جا ایران حضور داشته، به عکس حضور و دخالت بیگانگان که برای منطقه مشکل امنیتی ایجاد کرده، امنیت ساز بوده است.

رئیسی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مباحث مطرح شده در دیدار سه ساعته وی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه هر چه سریع‌تر عملیاتی و اجرایی شود، گفت: وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در جریان این سفر نشست‌های مختلفی داشتند و به توافقات خوبی با طرف‌های روسی رسیدند.

120

کلیدواژه