بهمن 01, 1400 22:31 Asia/Tehran [Updated: خرداد 01, 1401 14:28 Asia/Tehran]
  • بیانیه وزارت خارجه درخصوص قطعنامه هولوکاست درمجمع عمومی سازمان ملل متحد

وزارت امور خارجه در بیانیه ای ضمن منفک کردن جمهوری اسلامی ایران از اصل و مفاد قطعنامه صادر شده در خصوص هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این اقدام را سوء استفاده رژیم صهیونیستی از ساز و کارهای بین المللی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود دانست و آن را کاملا مردود اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه ایران، در این بیانیه آمده است: رژیم نژادپرست صهیونیستی از محافل بین‌المللی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات روزانه خود علیه فلسطینیان سو استفاده می‌کند. این اقدام رژیم صهیونیستی تلاش دیگری برای سوء استفاده از سازوکارهای سازمان ملل برای سرپوش گذاشتن بر جنایات روزانه این رژیم می باشد که متاسفانه این روزها با حمایت بی چون و چرای غرب همراه شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است همانطور که بر همگان روشن است، جنایات دوران جنگ جهانی دوم به علت دو انگیزه نژادپرستی و توسعه طلبی به وقوع پیوسته است که هم اکنون رژیم صهیونیستی میراث‌دار و پرچم‌دار این دو خوی شیطانی است. رویکرد نژاد پرستانه این رژیم در اسناد متعدد بین المللی مورد تصریح قرار گرفته و با وجود اراده مستحکم جامعه بین المللی، اسرائیل به عنوان تنها رژیم نژادپرست با ایدئولوژِی توسعه طلبی باقی مانده است.

وزارت خارجه تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران همواره نسل کشی را تحت هر شرایطی محکوم و غیرقابل توجیه دانسته و از همین روست که در طول جنگ جهانی دوم، ایران میزبان آوارگان این جنگ از برخی کشورهای اروپایی بوده است. در عین حال رژیم جعلی صهیونیستی پیوسته تلاش کرده است از قربانیان جنگ جهانی دوم و یهودیان به عنوان توجیهی برای اقدامات بیشرمانه و تجاوزکارانه خود بهره ببرد.

 در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است این رژیم و سردمداران آن با نقض قوانین بین المللی طی هفت دهه گذشته، همه مصادیق جرایم و به خصوص جنایت علیه بشریت را بر ضد مردم فلسطین و مردمان کشورهای منطقه مرتکب شده اند. نسل کشی، ترور، پاک سازی نژادی، تخریب خانه‌ها و محاصره انسانی از جمله این جنایاتی به شمار می‌آید که رژیم صهیونیستی پیوسته در حال ارتکاب آن است.

این بیانیه همچنین تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تاکید می کند پیشگیری از تکرار فجایع تاریخی نیازمند پژوهش‌های تاریخی است که باید بدون قضاوت و پیش داوری‌های سیاسی صورت پذیرد و بنابراین چنین رویکردهای تضییقی مورد پذیرش نبوده، چنین قطع نامه ای به عنوان رویکردی اجماعی قلمداد نگردیده و لذا مردود است. 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه‌ای را با حمایت اسرائیل به تصویب رساند که هر گونه انکار هولوکاست را ممنوع می‌کند.

این قطعنامه از تمام کشورها و شرکت‌های مالک شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد که «فعالانه با یهودستیزی و انکار یا تحریف هولوکاست مبارزه کنند». 

تلاش رژیم صهیونیستی و حامیانش برای محکومیت هرگونه مخالفت با هولوکاست درحالی است که این رژیم دهه‌ها است با کشتار مردم فلسطین، غصب زمین‌های آنان و محروم کردنشان از حقوق اولیه، به یک رژیم آپارتاید و ضدبشری تبدیل شده است. // 114

کلیدواژه