بهمن 04, 1400 11:45 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان اینکه دوران جدیدی در سیاست خارجی ایران آغاز شده است، گفت: راه جدید سیاسی خارجی ایران دشمنان متکبر غربی و برخی از رقبای منطقه‌ای را متحیر و شاید غافلگیر کرده و از سوی دیگر موجب انفعال آنها شده است. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، همایش ملی ایران و همسایگان امروز (دوشنبه) با حضور تعدادی از مقامات عالی رتبه کشور در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد.

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح در این همایش با بیان اینکه سیاست همسایگی به یک ضرورت منطقه‌ای غیرقابل انکار تبدیل شده است، گفت: رسیدن به سهم مشترک سیاسی و منافع مشترک برای رسیدن به صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه از اهداف اساسی سیاست همسایگی است.

سرلشکر «سیدیحیی رحیم صفوی» گفت: این همایش علمی و کاربردی با همکاری پنج دانشگاه معتبر علمی کشور برگزار می‌شود و امیدواریم به برکت ولادت حضرت زهرا(س) این همایش علمی و کاربردی که ترکیبی از استادان و دانشجویان در حوزه‌های نظری است، بتواند کمک به عبور از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت مطلوب برای ملت و کشور عزیزمان ایران باشد.  

وی با اشاره به راهبرد سیاست منطقه‌ای و قاره‌ای ایران افزود: واقعیت این است که دوران جدیدی در حیات سیاست خارجی ایران آغاز شده است و همسایگی کشورمان با 15 کشور، سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و سیاست نگاه به شرق و توسعه روابط همه جانبه با چین و روسیه، دشمنان متکبر غربی و برخی از رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد داخلی را متحیر و شاید غافلگیر کرده و از سوی دیگر موجب انفعال آنها شده است.  

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب اسلامی در امور نیروهای مسلح با اشاره به فرارسیدن جشن 43 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: در آستانه 22 بهمن، سیاست همسایگی به یک ضرورت منطقه‌ای غیرقابل انکار تبدیل شده است و این مفهوم سیاسی توسط بسیاری از تحلیلگران روابط بین‌الملل و سیاستمداران رسانه‌ها در سراسر جهان تکرار می‌شود.  

سرلشکر صفوی بیان کرد: مفهوم نظری و عملی سیاست همسایگی آن است که ایران می‌خواهد در نظم سند ملی و راهبردی آمایش سرزمینی 1424 هجری شمسی برای هر یک از این کشورهای همسایه توسعه روابط همه جانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و گردشگری و محیط زیست را با ظرفیت 20 ساله طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و اجرا کند.

وی در مورد اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران، گفت: رسیدن به تفاهم و منافع مشترک، صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه ملت‌ها مقابل انواع تهدیدات از اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران است.

وی عنوان کرد: در این زمینه می‌توان به سند راهبردی جذب و تبادل چند میلیون گردشگر از جمعیت 600 میلیون نفری همسایگان به ایران و بالعکس به طور مثال یاد کرد.

مشاور عالی رهبر انقلاب افزود: همچنین صادرات غیرنفتی ایران به بازار چند صدمیلیارد دلاری این کشورها از دیگر مثال‌ها در این زمینه است.

سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: تنظیم سند همکاری امنیت دفاعی یا قرار عدم تخاصم 20 ساله با هر یک از این همسایگان یا چند کشور که مکمل هم هستند، می‌تواند شروعی برای رسیدن به امنیت پایدار جمعی و طولانی مدت برای تمام این کشورها باشد.  

وی تصریح کرد: توسعه روابط بانکی و کم کردن تعرفه‌های گمرکی میان همسایگان یکی دیگر از سیاست‌های همسایگی جمهوری اسلامی ایران است.

 

117

 

کلیدواژه