بهمن 04, 1400 15:52 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: ٤٤٠ نفر از کارکنان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را زنان تشکیل می دهند که سهم مهمي در عرصه هاي سياسي، حقوقي، بين المللي و فرهنگي دارند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مراسم بزرگداشت روز زن و روز مادر امروز دوشنبه با حضور جمعي از بانوان سفراي كشورهاي اسلامي و کارکنان وزارت امورخارجه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سخنانی در این مراسم اعلام کرد که در دستگاه ديپلماسي کشور، سي درصد همكاران ما را بانوان تشكيل مي دهند.

وي افزود: حدود٤٤٠ همكار در وزارت خارجه را بانوان تشكيل مي دهند كه سهم مهمي در عرصه هاي سياسي، حقوقي، بين المللي و فرهنگي دارند.

وزير امور خارجه تاكيد كرد: هر زمان خانمها در یک طرح سياسي حضور دارند با وسواس، ظرافت و دانش كمك بزرگي به دستگاه ديپلماسي مي كنند.

گرچه وزیر امورخارجه کشورمان از آمار چندصدنفری بانوان فعال در رده های مختلف دستگاه دیپلماسی کشور خبر داده اما شاید معروف‌ترین این بانوان؛ «مرضیه افخم» سخنگوی پیشین وزارت خارجه و سفیر ایران در مالزی، «افسانه نادی‌پور» سفیر ایران در دانمارک، «حمیرا ریگی» سفیر ایران در بروئنی و «فروزنده ودیعتی» سفیر ایران در فنلاند باشند که در پست حساس سفارت ایفای نقش می کنند.

در اين مراسم همچنین جميله علم الهدي همسر رئيس جمهور به تبيين الگوي زنان مدرن و سنتي پرداخت.

وي ابراز اميدواري كرد که دولت رئيسي طرح هاي مدوني براي اعلاي جايگاه زن داشته باشد.

انسيه خزعلي، معاون رئيس جمهور در امور زنان نيز دراین مراسم حضور داشت.

در انتها از خانواده محترم شهيد ايرلو سفير ايران در كشور يمن هم تقدير شد.

در حاشيه اين آیین، برخي بانوان كارآفرين نمايشگاه كوچكي برپا كرده بودند و آثار خود را در زمينه هاي مختلف به نمايش گذاشتند.

امير عبدالهيان نيز از اين نمايشگاه بازديد كرد و با بانوان حاضر به گفت و گو پرداخت.

116

کلیدواژه