بهمن 05, 1400 18:18 Asia/Tehran [Updated: فروردین 03, 1401 20:51 Asia/Tehran]
  • عزم ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه همکاری‌های نظامی

تهران- ایران پرس: رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشورمان گفت: با سفر وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به ایران به‌طور حتم روابط نظامی دو کشور توسعه چشمگیری خواهد یافت که موجب امنیت هر دو کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران امروز (سه‌شنبه) در حاشیه دیدار سپهبد «ذاکر حسن اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان که در تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: ملاقات خوبی را با وزیر دفاع کشور برادر و مسلمان جمهوری آذربایجان داشتیم و در این دیدار سیاست جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با همسایگان از جنبه روابط نظامی و دفاعی با جمهوری آذربایجان را توضیح دادیم.

وی افزود: همچنین در مورد اینکه با همکاری نیرو‌های مسلح ایران و جمهوری آذربایجان چگونه می‌توان امنیت و دفاع مطمئن برای دو کشور را فراهم کرد، تبادل نظر کردیم.

سردار باقری اضافه کرد: با سفر وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به ایران به‌طور حتم روابط نظامی دو کشور توسعه چشمگیری خواهد یافت و این موجب امنیت هر دو کشور می‌شود؛ به نحوی که مرز دو کشور، مرز صلح و دوستی و توسعه تجارت و نیز رفت و آمد مردم خواهد بود.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان نیز به خبرنگاران گفت: در دیدار با رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران پیرامون موضوعات مهمی صحبت کردیم.

وی ادامه داد: همچنین در این دیدار پیام رئیس جمهوری آذربایجان را به رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران رساندیم و اعلام کردیم که در توسعه روابط دو جانبه، بسیار مصمم هستیم.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با بیان اینکه مطمئن هستم بعد از این دیدار، روابط دو کشور در سطح بالایی خواهد بود، خاطرنشان کرد: رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را به جمهوری آذربایجان دعوت می‌کنم و امیدوارم بزودی این سفر محقق شود.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در سفر دو روزه به تهران، با مقامات عالی رتبه نظامی و سیاسی کشورمان دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

از اهداف اصلی این سفر توسعه و تعمیق همکاری‌های مشترک دفاعی نظامی و امنیتی اعلام شده است.

دو کشور با برخورداری از مشترکات فرهنگی دینی و تاریخی زمینه‌های فراوانی برای همکاری در حوزه‌های مختلف دارند و مرزهای مشترک زمینی و دریایی دو کشور همکاری‌های دفاعی امنیتی را برجسته می‌سازد و بر همین مبنا هم دیدارهای نوبه‌ای مقام‌های عالی نظامی دو کشور برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و سفر مذکور نیز در این چارچوب خواهد بود.

ایران همواره نگاه ویژه‌ای به جمهوری آذربایجان دارد و در دوره جدید سیاست خارجی کشور مبنی بر توسعه روابط با همسایگان نیز توسعه روابط دو کشور یکی از اولویتهاست.

پیش از این در آذرماه ۱۳۹۷، سرلشکر باقری به دعوت رسمی سپهبد «ذاکر حسن اف»، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به این کشور سفر کرده و ضمن دیدار و مذاکره با وزیر دفاع با رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس مجلس ملی و برخی از مقامات جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرده بود.// 114

کلیدواژه