بهمن 06, 1400 07:21 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]
  • رنگ قرمز به نقشه کرونایی کشور بازگشت

تهران- ایران پرس: با انتشار جدید ترین نقشه کرونایی ایران، پس از 47 روز رنگ قرمز به نقشه کرونایی کشور بازگشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سویه جدید ویروس کرونا با نام «اُمیکرون» طی هفته های گذشته در حال شیوع در کشورهای جهان است و آمریکا و اروپا را با موج جدیدی از موارد ابتلا و بستری مواجه کرده است.

سازمان جهانی بهداشت اخیراً در گزارشی اعلام کرد موارد ابتلا به اُمیکرون هر 36تا 72 ساعت، دو برابر می‌شود که این امر نشان می‌دهد این سویه جدید از «رشد قابل توجهی» نسبت به نوع دلتا برخوردار است. 

در تازه‌ترین رنگ‌بندی کرونایی کشور که اپلیکیشن ماسک اعلام کرد، از امروز (چهارشنبه)، یک شهرستان قرمز، هشت شهرستان نارنجی، 114 شهرستان زرد و 325 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

شهرستان اردکان از استان یزد نخستین شهری است که پس از انتشار سویه امیکرون در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت. از 20 آذر امسال یعنی طی 47 روز گذشته، هیچ شهری در وضعیت قرمز نبود.

علاوه‌ بر آن، شهرستان‌های کاشان (اصفهان)، فردوس (خراسان جنوبی)، تربت حیدریه (خراسان رضوی)، بستک (هرمزگان)، ابرکوه، خاتم، مهریز، میبد (یزد) در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

همچنین در حال حاضر 114 شهرستان در وضعیت زرد کرونا هستند. تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، تهران، بیرجند، مشهد، زنجان، سمنان، شیراز، قم، کرمان، رشت، خرم‌آباد، ساری، اراک، بندرعباس و یزد مراکز استان‌هایی هستند که از وضعیت آبی خارج و در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند.

با تصمیم ستاد ملی کرونا، شاخص‌های رنگ‌بندی کماکان صرفا بر مبنای آمار بستری هستند و تغییر جدیدی نداشته‌اند.

از اسفندماه 1398 ویروس کووید- 19 در کشور شیوع پیدا کرد و از اسفندماه سال 1399 واکسیناسیون عمومی آغاز شده است. اکنون به دلیل افزایش سرعت واکسیناسیون کشور در مرحله تزریق دز سوم برای هر نفر قرار دارد.

117

بیشتر بخوانید:

اظهارات وزیر کشور و سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت درباره بازگشایی مراکز آموزشی و واکسیناسیون کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران/23 بیمار فوت شدند

کلیدواژه