بهمن 06, 1400 15:56 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]
  • رئیس جمهور: آمادگی داریم توانمندی‌های فنی و مهندسی خود را در اختیار برادران آذربایجانی قرار دهیم

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور در دیدار با وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با اشاره به پیشرفت کشورمان در عرصه‌های مختلف اظهار داشت: ایران این آمادگی را دارد که توانمندی‌های فنی و مهندسی خود را در عرصه‌های مختلف در اختیار برادران آذربایجانی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ژنرال «ذاکر حسن‌اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با هدف دیدار با مقامات ایران و تقویت مناسبات دفاعی دو کشور روز سه شنبه وارد تهران شد.

ژنرال حسن‌اف در دیدار با سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان دیدار و پیرامون مسائل مهم دوجانبه و منطقه گفت وگو و تبادل نظر کرد.

همچنین ژنرال حسن‌اف امروز (چهارشنبه) در دیدار با رئیس جمهوری کشورمان، ملاقات‌ها و گفت وگوهای خود با همتایان ایرانی را بسیار مفید، پرثمر و راهگشا برای آینده همکاری‌ها توصیف کرد.

«سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری نیز در دیدار با ذاکر حسن‌اف با بیان اینکه روابط تهران و باکو صرفا روابط مرسوم دوجانبه بین دیگر کشورها نیست، گفت: ایران و جمهوری آذربایجان نه تنها خویشاوند هستند، بلکه روابط موجود، رابطه عمیق دو ملت است که بر پایه عقیده و باور مردم دو کشور به مبانی دینی مشترک شکل گرفته و در طول تاریخ قوام یافته و استوار شده است.

رئیس جمهور با اشاره به دیدار خود با رئیس جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس اکو در ترکمنستان افزود: سیاست جمهوری اسلامی همکاری گسترده با همسایگان بخصوص کشور جمهوری آذربایجان در حوزه قفقاز است و با توجه به تاکیدات صورت گرفته در آن دیدار از سوی روسای جمهور دو کشور، روند توسعه تعاملات اقتصادی و تجاری و از جمله تعاملات ترانزیتی دو کشور با سرعت بیشتری در حال انجام است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه قدرت ایران در منطقه امنیت‌ساز است، تصریح کرد: حضور نیروهای تکفیری و داعشی در هیچ کجا به نفع مردم منطقه نیست. این گروهک‌ها دست‌ساخته آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند و در هر کجا که حضور داشتند اعمال جنایت‌کارانه انجام داده‌اند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی دشمن بشریت است و به هیچ وجه نمی‌تواند دوست ملت‌های مسلمان باشد و اشغال و تجاوزگری صهیونیست‌ها در منطقه و ضد ملت فلسطین گواه این واقعیت است.

رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد با حضور و نقش‌آفرینی آگاهانه نیروهای مسلح آذربایجان جریان‌های تکفیری و کسانی که سر سازش با مسلمانان ندارند، نتوانند جای پایی در منطقه پیدا کنند.

در همین راستا، «علی علیزاده» سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: "سفر وزیر دفاع (جمهوری) آذربایجان به ایران در فضایی گرم و دوستانه صورت گرفت. گفت وگوها و تصمیمات اتخاذ شده در نشست‌ها قطعاً روابط دوجانبه نظامی و فنی نظامی بین دو کشور دوست را تقویت خواهد کرد."

ایران همواره نگاه ویژه‌ای به جمهوری آذربایجان دارد و در دوره جدید سیاست خارجی کشور مبنی بر توسعه روابط با همسایگان نیز توسعه روابط دو کشور یکی از اولویتها است.

117

بیشتر بخوانید:

ایران و جمهوری آذربایجان در مسیر توسعه همکاری‌های دفاعی و امنیتی

عزم ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه همکاری‌های نظامی

کلیدواژه