بهمن 07, 1400 00:17 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]
  • ادامه انتقادهای تند علیه امیرعبداللهیان

پس از مدیرمسئول کیهان و شماری از طلاب حوزه، حمید رسایی نیز با انتقاد از اظهارات حسین امیرعبداللهیان درباره مذکره مستقیم با آمریکا، مدعی شد این اظهارات در اثر مشاوره مدیران محمدجواد ظریف در وزارت خارجه است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، روز دوشنبه گذشته در مراسم اختتامیه همایش ملی ایران و همسایگان در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: اگر در روند مذاکرات برای رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا گفت وگو لازمه‌اش باشد که سطحی از گفت‌وگوها را با آمریکایی‌ها داشته باشند این را هم نادیده نخواهیم گرفت.

پس از این اظهارنظر، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز از احتمال تصمیم به گفت وگوی مستقیم با آمریکا گفت. 

این اظهارات با استقبال مقامات آمریکایی مورد توجه قرار گرفته است، اما در داخل کشور انتقادها از وزارت خارجه افزایش یافته است. 

برخی از طلاب و اساتید حوزه علمیه در نامه‌ای به امیرعبداللهیان، از این اظهارات وی انتقاد و اعلام کردند قرار بود دولت آقای رییسی و وزارت خارجه دولت انقلابی، دوباره اشتباهات دولت روحانی و ظریف را مخصوصاً در امور مذاکرات تکرار نکند و از این اشتباهات عبرت بگیرد ولی متأسفانه با کمال تعجب شاهد هستیم شما عیناً همان مسیر اشتباه را طی می‌کنید و رسماً پاس گل به آمریکایی‌ها می‌دهید!

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز از اظهارات امیرعبداللهیان انتقاد کرد و نوشت: «برادران عزیزمان در پی آب به سوی سراب می‌روند! این اظهارات موجی از ابراز نگرانی در میان طیف گسترده نیروهای حزب‌اللهی و پابه‌رکاب انقلاب را نیز در پی داشته است و امید آن که هر چه زودتر اظهارات نسنجیده خود را تصحیح کرده و شبهاتی که پدید آورده‌اند را برطرف کنند.»

در ادامه این انتقادها، حمید رسایی، فعال اصولگرا نیز در توییتر خود با انتقاد از اظهارات امیرعبداللهیان، نوشت: نتیجه ابقای مدیران ظریف و مشورت گرفتن از مثل عراقچی و بی‌اعتنایی به نیروهای معتقد به مبانی انقلاب اسلامی و دلسوزِ حاضر در وزارت خارجه، جز این مواضع نخواهد بود.

انتقادها از امیرعبداللهیان در حالی است که سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور نیز سه شنبه شب در گفتگوی مستقیم با مردم، احتمال گفتگوی مستقیم با آمریکا را رد نکرد و آنرا مشروط به لغو تحریم‌ها علیه ایران کرد. رئیسی گفت: «تا الان مذاکره مستقیم با آمریکا نداشته‌‎ایم. در صورتی که طرف‌های مقابل آماده‌ باشند که تحریم‎‌های ظالمانه علیه ملت ایران را بردارند، زمینه‌ برای هرگونه‌ توافق وجود دارد.» // 114

بیشتر بخوانید:

رییسی: دولت ایجاد توازن را در سیاست بین‌الملل دنبال می‌کند/ بنای دولت بر کنترل تورم است/ در صورت لغو تحریم‌ها امکان توافق وجود دارد

واکنش اولیانوف به اظهارات امیرعبداللهیان در مورد احتمال احتمال مستقیم با آمریکا

کلیدواژه