اسفند 01, 1400 10:09 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]

مونیخ- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان که در مونیخ به سر می برد در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیران امور خارجه کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به صورت جداگانه دیدار و رایزنی کرد.

پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ از روز جمعه آغاز شد و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت. 

حسین امیرعبداللهیان نیز روز جمعه برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ وارد مونیخ شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیرعبداللهیان، در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در ادامه دیدار با مقامات شرکت کننده در این نشست از جمله دبیرکل سازمان ملل، نخست وزیر لبنان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با وزیران امور خارجه اتریش، ارمنستان، ایتالیا، آلمان، هلند، قطر، هند، عراق، اسلوونی، کرواسی، نروژ و بوسنی نیز دیدار و رایزنی کرد.

دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با نخست وزیر لبنان در مونیخ 

دیدار با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان از برنامه های سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان به شهر مونیخ آلمان برای شرکت در پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ بود. 

امیرعبداللهیان امروز یکشنبه در این دیدار بر پیوندهای عمیق دوستی بین دو ‌ملت و کشور تاکید کرد و مساعی همه کشورها برای کمک به ثبات و امنیت داخلی لبنان و عدم مداخله کشورهای ثالث در مسائل داخلی لبنان برای پیشبرد دستور کار سیاسی خود را ضروری دانست.

نشست امیرعبداللهیان با همتای نروژی در مونیخ 

حسین امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای خود در حاشیه پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ با خانم آنیکن هویتفلد همتای نروژی خود در خصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین مذاکرات هسته‌ای در وین گفتگو و تبادل نظر کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به موقعیت راهبردی کشورمان، مسیرهای ترانزیت جنوب و شمال را ظرفیتی برای تسهیل دسترسی کشورهای اروپایی از جمله نروژ به منطقه آسیای مرکزی و قفقاز توصیف کرد.

دیدار امیرعبداللهیان با گردان گرلیچ رادمن وزیر خارجه کرواسی در مونیخ 

وزرای امور خارجه ایران و کرواسی در این دیدار در خصوص توسعه و گسترش روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند. 
امیرعبداللهیان سی امین سالگرد استقلال جمهوری کرواسی را به وزیر امور خارجه این کشور تبریک گفت با ابراز تاسف از عدم برگزاری طولانی مدت کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور در سال های گذشته، تاکید کرد: مکانیسم برگزاری منظم کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و کرواسی  باید فعال شود تا روابط خوب سیاسی دو کشور در عرصه اقتصادی با توسعه و گسترش همه جانبه روابط بین تهران و زاگرب تبلور و نمود پیدا کند.  

دیدار  وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و اتریش 

در حاشیه پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ، وزیر امور خارجه کشورمان و الکساندر شالنبرگ وزیر خارجه اتریش در خصوص موضوعات مورد علاقه دوجانبه و بین المللی، از جمله مذاکرات جاری در وین گفتگو و تبادل نظر کردند.

دیدار امیرعبداللهیان با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان  در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار حفظ ثبات و امنیت در منطقه قفقاز را اولویت های قطعی جمهوری اسلامی ایران دانست و بر مخالفت تهران با هر گونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه تاکید کرد. 
 

دیدار امیرعبداللهیان با  لوئیجی دی‌مایو وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک انتخاب رئیس جمهور جدید ایتالیا، از محموله واکسن های اهدایی دولت ایتالیا به کشورمان قدردانی کرد و با ارائه گزارشی از تولید واکسن های پیشرو در ایران، آن را ظرفیتی خوب برای توسعه همکاری های بهداشتی در حوزه تحقیق و توسعه توصیف کرد. 

 

ملاقات امیرعبداللهیان با فواد حسین وزیر امورخارجه عراق

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار همای عراقی خود ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم گفتگوها با عربستان تصریح کرد، این امر بیش از همه به اراده طرف مقابل بستگی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بار دیگر  بر ضرورت انتقال مدنی قدرت در عراق همراه با اجماع و مصالحه میان همه گروههای عراقی تاکید کرد. 

دیدار امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه هند خود در در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود با وزرای امور خارجه کشورهای حاضر در پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ، با سوبرامانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هند دیدار کرد.

وی با ابراز خوشحالی از بهبود وزیر امور خارجه هند، به برنامه ریزی برای سفر خود به دهلی در اولین فرصت اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد تا در این سفر توافقات خوبی برای توسعه و ارتقای بیش از پیش روابط دوجانبه و مشورت و رایزنی در خصوص برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه ای صورت پذیرد. 

دیدار امیر عبداللهیان با آنالنا بربوکـ وزیر خارجه آلمان

وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار همتای آلمانی خود با تاکید بر اینکه تهران از روز اول عزم جدی برای یک توافق خوب داشته اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد طرف های اروپایی و برجامی خطوط قرمز ایران را با دقت در نظر داشته و تلاش نمایند پس از سالها بی‌عملی، نقش موثری در تامین حقوق مشروع ایران به عنوان طرف متضرر از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا داشته باشند.
دکتر امیر عبداللهیان با رد برخی اظهارات در خصوص تعیین ضرب الاجل های ساختگی،  تاکید کرد تهران کیفیت توافق را در کنار عنصر زمان میبیند و اگر همین‌امروز به خواسته های مشروع تهران توجه شود میتوان در وین به توافق دست یافت. وی تاکید نمود ضروری است در این گام های آخر طرف مقابل اشتباه محاسباتی نکرده و مذاکرات را به فضای رسانه ای نکشاند.

دیدار امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه هلند

حسین امیر عبداللهیان در حاشیه در پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ، با ووپکه هوکسترا وزیر امور خارجه هلند دیدار و در خصوص وضعیت روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک گفتگو و رایزنی کرد. 
وزیر خارجه کشورمان با تشریح آخرین وضعیت روند مذکرات رفع تحریم های کشورمان در وین و تبادل نظر با همتای هلندی خود در این خصوص، بر موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع همه تحریم های ناهمخوان با برجام و لزوم توجه به رعایت خطوط قرمز کشورمان در روند مذاکرات تاکید کرد.  

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مورد وضعیت افغانستان و اولویت کمک های انسانی و رسیدگی به وضعیت آورگان و پناهجویان افغانستانی، بر لزوم عمل جامعه جهانی به وظایف خود در قبال این کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار کرد 

دبیر کل سازمان ملل متحد در این دیدار مراتب قدردانی عمیق این سازمان و جامعه جهانی را از رویکرد جمهوری اسلامی در قبال مهاجرین افغانستانی که وضعیت خطرناک و بحران به خود گرفته، ابراز داشت و تاکید کرد: سازمان ملل متحد با اطلاع از وضعیت کمک های محدود و پایین نهادهای بین المللی  به ایران، بر لزوم افزایش و تقویت حمایت ها و کمک های جهانی به ایران در خصوص مهاجرین و پناهجویان افغانستانی و پیگیری این موضوع تاکید کرد.

114

بیشتر بخوانید:

دیدار امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل متحد

امیرعبداللهیان: امیدواریم مذاکرات وین در آینده نزدیک به یک توافق خوب منجر شود

کلیدواژه