اردیبهشت 24, 1401 09:07 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]
  • بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت ایران؛ موفقیتی در اوج تحریم‌ها

ایران پرس: بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت ایران امروز (جمعه) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران که با شعار «نفت دانش بنیان، تولید ایرانی، صادرات جهانی» آغاز شده است، تا روز دوشنبه ادامه دارد. این نمایشگاه با حضور «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران افتتاح شد و در آن هزار و 200 شرکت ایرانی و 44 شرکت خارجی از 11 کشور دستاورد‌های خود را ارائه می‌کنند.

نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران از لحاظ وسعت و تعداد شرکت‎ کنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح غرب آسیا و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا به شمار می‌آید.

این نمایشگاه بین المللی در حالی آغاز به کار کرده که در سال های اخیر، آمریکا تحریم های حداکثری به ویژه علیه صنعت نفت ایران اعمال کرده است. در واقع آمریکا تلاش زیادی کرد تا از طریق ابزار تحریم و هم از طریق ابزار نظامی مانع فروش نفت و پیشرفت در صنعت نفت ایران شود، اما در هر دو هدف خود ناکام ماند.آمارهای موجود نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران هم در فروش نفت و هم در طرح های توسعه ای صنعت نفت موفق بوده است.

افزایش ظرفیت تولید و به موازات آن فروش نفت در بازارهای بین‌المللی یکی از مهمترین دستاوردهایی است که در دولت سیزدهم ایران روندی پر شتاب به خود گرفته است. گزارش‌های رسمی حاکی است با افزایش 40 درصدی صادرات نفت در کنار رشد 350 درصدی صادرات میعانات گازی در ماه‌های اخیر، ایران  توانسته است وصول درآمدهای نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی را 300 درصد افزایش دهد.

علاوه بر این، برنامه های جامع نیز برای ارتقای پروژه‌های صنعت نفت ایران در حال پیاده‌سازی است. راه اندازی و عملیاتی شدن ردیف نفت خام سبک صادراتی غرب کارون، راه اندازی 4 مخزن ذخیره سازی LPG  پارس جنوبی، صادرات LPG، صادرات ریلی نفت خام برای اولین بار به کشور‌های شمالی دریای خزر، برنامه‌ریزی در جهت شروع عملیات توسعه میدان مشترک آرش و برنامه‌ریزی و پیشبرد احداث سامانه های فشار افزایی پارس جنوبی تنها بخشی از اقداماتی است که سازوکار صادراتی صنعت نفت ایران را با جهش بی‌سابقه‌ای روبرو کرده است.

این در حالی است که آمریکایی‌ها حتی از طریق ابزار نظامی هم تلاش کردند که چنین موفقیت و پیشرفت هایی در فروش و صنعت نفت ایران روی ندهد؛ نمونه اش ماجرای سرقت نفتکش ایرانی در نوامبر 2021 بود که با دخالت نیرو‌های دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ناکام ماند.

بدیهی است با روی کار آمدن دولت سیزدهم و اتخاذ رویکردهای جدید در سیاست های اقتصادی و خارجی ، مسیرهایی نیز برای فروش نفت ایران باز شده است که از کارآیی سلاح تحریمی آمریکا در ایجاد محدودیت برای صنعت نفت ایران کاسته است.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز از سال 1401 در این باره گفتند: خوشبختانه سیاست‌های جدید در کشور نشان داد می‌توان با وجود پا برجا بودن تحریم‌های آمریکا پیشرفت کرد، تجارت خارجی را رونق داد، وارد قراردادهای منطقه‌ای شد و در زمینه نفت و مسائل دیگر به دستاوردهایی رسید.

بر همین اساس، نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران نیز فرصتی مناسب برای معرفی زمینه های سرمایه گذاری و عرضه توانمندی‌های شرکت‌های فعال در این حوزه اعم از سازندگان تجهیزات، صادرکنندگان، پیمانکاران، سرمایه گذاران و شرکت‌های طراحی مهندسی و دانش بنیان و همچنین بخش‌های دولتی و خصوصی است که می تواند موفقیتی دیگر برای صنعت نفت ایران و دست اندرکاران آن در اوج تحریم ها، ارزیابی شود.

نویسنده: حسن عقیقی سلماسی

117

 

کلیدواژه