اردیبهشت 25, 1401 07:48 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 26, 1401 09:13 Asia/Tehran]

قم- ایران‌پرس: همزمان با روند گرم شدن هوا در اوایل اردیبهشت، برداشت گل محمدی از باغ‌های استان قم،آغاز شده است و این فرایند تا پایان همین ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، گل محمدی به دلیل نیاز کم آبی، تناسب با شرایط محیطی استان قم و صرفه اقتصادی برای کشاورزان، مورد استقبال خوبی قرار گرفته و در سال جاری 380 هکتار از زمین‌های کشاورزی استان قم به این گیاه معطر و دارویی اختصاص پیدا کرده است. 

عکاس: محمد رفیعی‌موحد

با توجه به کیفیت مطلوب و اسانس بالای گل‌های محمدی کشت شده در قم و همچنین با توجه به برداشت این گیاه دارویی در استان قم پیش از استان اصفهان و شهر کاشان، گل محمدی استان قم از بازار و مشتری مناسبی برخوردار است.

عکاس: محمد رفیعی‌موحد

 گل محمدی، گلی خوش عطر است و استفاده از آن در طب سنتی ایران سابقه دیرینه و خواص دارویی فراوانی دارد .

عکاس: محمد رفیعی‌موحد

گل محمدی به شکل‌های مختلف از جمله دمنوش گلبرگ‌های گل محمدی، عصاره گل محمدی (گلاب) و چای گل محمدی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

عکاس: محمد رفیعی‌موحد

گلبرگ‌های صورتی رنگ گل محمدی حاوی ترکیبات مفیدی مانند ویتامین K و  ویتامین‌های گروه B است که مصرف آن سبب از بین رفتن التهاب و عفونت در بدن می‌شود.  

عکاس: محمد رفیعی‌موحد

چای گل محمدی هم برای بیمارانی با مشکلات سنگ کلیه و اختلال کبدی مفید است و مصرف روزانه آن پینشهاد شده است. 

عکاس: محمد رفیعی‌موحد

گلاب (عصاره گل محمدی) نیز مصارف زیادی در صنعت بهداشت و زیبایی پوست دارد. پاک‌سازی پوست و رفع جوش و غیره از جمله خواص عصاره گل محمدی اعلام شده است. 

بیشتر بخوانید:

گزارش ایران پرس از جشنواره گل و گلاب میمند

میمند؛ سرزمین گل و گلاب ایران با جاذبه گردشگری  

کلیدواژه