اردیبهشت 25, 1401 09:29 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 25, 1401 17:28 Asia/Tehran]

کرمان- ایران‌پرس: شماری از خبرنگاران رسانه‌های خارجی فعال در ایران از برخی ظرفیت‌های اقتصادی، صنعتی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرهای سیرجان و کرمان بازدید کردند. 

زهره خواجوی، مدیر امور بین‌الملل وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس و همراه تور خبرنگاران خارجی در کرمان گفت، تورهای «راهیان پیشرفت» با هدف معرفی ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، گردشگری و مسیر پیشرفت شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود.

خبرنگار و عکاس: حکمت قاسم‌خانی

نخستین برنامه پنجمین دوره تور خبرنگاران خارجی با عنوان «راهیان پیشرفت» حضور در مجتمع گل‌گهر سیرجان کرمان و بازدید از معدن شماره یک این مجتمع بود؛ معدنی که به طور شبانه‌روزی عملیات استخراج سنگ آهن انجام می‌دهد. 

مجتمع گل‌گهر سیرجان کرمان

 

خبرنگار و عکاس: حکمت قاسم‌خانی

دومین برنامه تور خبرنگاران خارجی حضور در شهر تاریخی کرمان و بازدید از بازار تاریخی کرمان، بازار مبازدید خبرنگاران خارجی از بازار مسگرهای کرمان

خبرنگار و عکاس: حکمت قاسم‌خانی

زیبایی معماری بازار تاریخی کرمان در کنار صدای چکش مسگرها و جلوه زیبای ظروف مسی در بازار مسگرها، توجه خبرنگاران خارجی را به خود جلب کرد و هر کدام با دوربین خود بخشی از زیبایی‌های هنر اصیل ایرانی ثبت کردند. 

«ژیو کونگ»، خبرنگار روزنامه "ون‌هویی" چین در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس، با اشاره به تاریخ غنی ایران و استان کرمان گفت، کرمان یک شهر مهم تاریخی است و در این شهر با برخورد صمیمی مردم خون ‌گرم کرمان مواجه شدم.  
این خبرنگار چینی اظهار کرد، بناهای تاریخی کرمان نشان‌دهنده فرهنگ غنی ایران بوده و فرهنگ غنی  دو کشور ایران و چین کمی شبیه هم است.  

«آکو شمس الدینی»، خبرنگار شبکه تلویزیونی "گَلی" اقلیم کردستان عراق نیز به خبرنگار ایران‌پرس گفت، شهر کرمان زیباست و فرصت نشد همه ظرفیت‌های دیدنی و گردشگری کرمان بازدید کند.

حضور خبرنگاران خارجی در گلزار شهدای کرمان و زیارت مزار سردار سلیمانی

برنامه پایانی تور خبرنگاران خارجی در کرمان، حضور آنان در گلزار شهدای شهر کرمان، زیارت مزار سردار شهید قاسم سلیمانی و گفت وگو با مردمی بود ‌که از نقاط مختلف ایران آمده بودند. 

خبرنگار و عکاس: حکمت قاسم‌خانی

فضای گلزار شهدای کرمان و مزار سردار سلیمانی در کنار اجرای سرود «سلام فرمانده» توسط تعدادی از دختران دانش‌آموز کرمانی، حال و هوای خاصی به این مکان داد. 

خبرنگار و عکاس: حکمت قاسم‌خانی

 پنجمین تور «راهیان پیشرفت» در کرمان با حضور خبرنگاران و تصویربرداران خارجی از اقلیم کردستان عراق، قطر، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ژاپن، چین، روسیه، پاکستان و لبنان برگزار شد.

112

بیشتر بخوانید:

حمام گنجعلی خان کرمان؛ شاهکار معماری ایرانی

پته‌دوزی؛ ماندگاری هنر اصیل ایرانی با هنرنمایی زنان کرمانی

 

کلیدواژه