تیر 02, 1401 09:21 Asia/Tehran [Updated: تیر 02, 1401 09:29 Asia/Tehran]
  •  سفر لاوروف به تهران؛ همکاری بلند مدت ایران و روسیه در دستور کار

ایران پرس: وزیر امور خارجه روسیه عصر چهارشنبه با سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به تهران سفر کرده است، درباره مسائل پیرامون توافقنامه همکاری های بلندمدت و توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه در بحبوحه تشدید تحریم های غرب، با مقام های ایرانی رایزنی خواهد کرد.

همکاری در حوزه امنیت منطقه‌ای در ارتباط با سوریه و افغانستان نیز از جمله موضوع‌های اصلی گفت‌وگوهای طرفین خواهد بود.

همچنین موضوع برجام در میان مسائلی است که دیپلمات ارشد روس با همتای ایرانی خود درمورد آن تبادل نظر خواهد کرد.

این سفر پس از آن صورت می‌گیرد که لاوروف 3 ژوئن در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از سفر آتی خود به ایران، مناسبات و همکاری‌‌های دو کشور را در همه ابعاد رو به گسترش خواند. وزیر امور خارجه روسیه در این گفت و گو که پیش از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران انجام شد، بر مخالفت قطعی کشورش با این قطعنامه تأکید کرد و گفت: موضوعات در دستورکار همکاری ایران و آژانس باید در مسیر فنی حل و فصل شود.

جمهوری اسلامی ایران و روسیه در زمینه‌های دوجانبه به ویژه روابط اقتصادی، نظامی و امنیتی و همچنین درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی همانند مقابله با یک‌جانبه‌گرایی، اشتراک منافع راهبردی دارند و این از عوامل اصلی همکاری نزدیک دوطرف در سال های اخیر بوده است. 

روسیه در مسائل سیاسی و امنیتی منطقه‌ای و جهانی، همانند مسئله سوریه و همچنین مواجهه با گسترش نفوذ آمریکا در غرب آسیا و مناطق تحت نفوذ سنتی خود، با ایران دیدگاه های مشترک دارد؛ تهران و مسکو از سپتامبر 2015 و اوج بحران سوریه ، همکاری در زمینه مقابله با تروریسم بین المللی را گسترش دادند که از جمله عوامل موثر در جلوگیری از گسترش بی ثباتی در منطقه محسوب می شود.

علاوه بر مناسبات سیاسی رو به گسترش ایران و روسیه، روابط تجاری و اقتصادی دو کشور نیز روندی رو به رشد دارد. حجم تجارت ایران و روسیه در سال ۲۰۲۱ به ۵/ ۴ میلیارد دلار رسید، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۹ فقط ۶/ ۱ میلیارد دلار بود.

ایران و روسیه در سال 1379 شمسی ( مارس 2001 ) قرارداد ۲۰ ساله تحت عنوان «قانون معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه» را امضا کردند و هم اکنون دو کشور به دنبال دستیابی به توافقی جدید برای همکاری بلند مدت به ویژه در عرصه های اقتصادی هستند. 

اتصال خطوط ریلی ایران به روسیه از طریق ترکمنستان و قزاقستان و گسترش مبادلات کالای ترانزیتی و همچنین فعالیت گمرکی در ضلع جنوبی روسیه با ایران از زمینه‌های همکاری تجاری بین دو کشور به شمار می‌رود و دو  طرف برای تحقق این هدف و تکمیل زیر ساخت های حمل و نقل تاکنون چهار سند امضا کرده اند.

در حال حاضر توسعه همکاری‌های تجاری، گسترش همکاری‌های بلندمدت و رفع برخی از موانع و تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها، به طور جدی در دستور کار مقامات دو کشور قرار دارد و سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهران و رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز در همین چارچوب قابل ارزیابی است.

"الکساندر ماریاسوف"  سفیر سابق روسیه در ایران درباره اهمیت و آینده روابط دو کشور معتقد است: اجماع جامعه سیاست خارجی ایران در مورد اهمیت روسیه برای تهران به عنوان یک شریک در نظام جهانی چند قطبی و حمایت مسکو از ادغام ایران در نهادهای چندجانبه اوراسیا مانند اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای نشان می‌دهد که روابط روسیه و ایران پایدار خواهد ماند.

نویسنده: حسن عقیقی سلماسی

112

تاکید رئیسی بر ممنوعیت هرگونه حضور و مداخله کشور‌های بیگانه در دریای خزر

کلیدواژه