تیر 02, 1401 23:53 Asia/Tehran [Updated: تیر 03, 1401 00:51 Asia/Tehran]
  • تخت‌روانچی: ایران در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ است

مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با ابراز تاسف از وقوع زلزله در افغانستان، با مردم و خانواده قربانیان این حادثه ناگوار ابراز همدردی کرد.

زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد چهارشنبه جنوب شرق افغانستان را لرزاند.

بر اساس اعلام مقامات طالبان، بر اثر این زمین لرزه تاکنون 1500 نفر جان باخته و 2000 تن دیگر مصدوم شده اند. طالبان اعلام کرده است: به دلیل شدت ویرانی ها احتمال دارد شمار تلفات افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان با اینکه ایران تاکنون 2 محموله کمک های بشردوستانه به صورت هوایی به مناطق زلزله زده افغانستان ارسال کره است، افزود، جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه افغانستان، در کنار مردم این کشور ایستاده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در این نشست به اهمیت تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: نیاز مطلق به تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان که نماینده واقعی جامعه چند قومیتی کشور باشد، کاملاً واضح است.

تخت روانچی افزود، به رغم درخواست های مکرر بین المللی، طالبان هنوز نتوانسته است تلاش های قابل توجهی برای تضمین فراگیری قومی و سیاسی واقعی حکومت انجام دهد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل درباره افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت، گزارش دبیرکل نشان می دهد که بسیاری از تصمیمات طالبان حقوق اساسی بشر، به ویژه زنان و دختران را تضعیف کرده است.

وی با بیان اینکه طالبان باید از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها و همچنین حق تحصیل محافظت کند افزود، جمهوری اسلامی ایران به مشورت با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل ادامه می دهد تا به این کشور در دستیابی به صلح، امنیت و ثبات درازمدت کمک نماید. 

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پایان بر اهمیت تعامل مستمر جامعه جهانی با افغانستان به ویژه در حمایت از نیازهای بشردوستانه مردم تاکید کرد و از جامعه بین المللی به ویژه کشورهای کمک کننده خواست که به ارائه همه کمک های ممکن و ضروری به مردم افغانستان ادامه دهند.

زهرا ارشادی، معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم روز پنجشنبه ضمن تسلیت به مردم افغانستان به دلیل وقوع زلزله مرگبار اخیر در این کشو، خواستار آزادسازی دارایی های افغانستان از سوی کشورهایی شد که برخلاف موازین اولیه بشردوستانه و بین‌المللی آنها را مصادره یا مسدود کرده اند.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجشنبه در شورای اداری استان خراسان شمالی با تسلیت به مردم زلزله زده افغانستان به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و همچنین استان‌های مرزی سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی دستور داد، علاوه بر ارسال کمک های بشر دوستانه، اقدامات امدادی را در این زمینه انجام دهند. / 114

کلیدواژه