مرداد 15, 1401 17:00 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1401 18:43 Asia/Tehran]

بیرجند- ایران‌پرس: فرهنگ عاشورا در همه امور زندگی مردم عجین شده و در آداب و رسوم، ضرب المثل‌ها، باورها، موسیقی و دوبیتی‌ها، هر آنچه مردم آموخته‌اند سینه به سینه و نسل به نسل منتقل  شده و این مهم در روستای درخش به‌خوبی جلوه‌گر است.

درخش از توابع شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی، شرق ایران، به‌عنوان یکی از روستاهای با قدمت تاریخی، آئین دیرینه‌ای در ایام محرم در بین سادات و مردم این منطقه اجرا می‌شود.
یکی از مهمترین این آئین‌ها، آیین علم‌بندان و علم‌گردانی در روستای درخش است. در این مراسم هر بزرگ خاندان در خانه خود علم را تزئین کرده و سپس علم‌ها در مسجد جامع درخش گردهم می‌آیند و هر کدام از علم‌ها به نام یکی از ائمه اطهار(ع) نام‌گذاری و برپا می‌شود.
دوازده علم به‌نام دوازده امام و دو علم به نام حضرت فاطمه زهرا (س) و قمر بنی‌هاشم (ع)، آقا ابالفضل‌العباس(ع) در مراسم خاص با پارچه‌هایی به رنگ‌های مختلف و زیبا پوشانده می‌شود.
این مراسم نسل به نسل از پدر به پسر بزرگتر خانواده انتقال می‌یابد و هر کدام از علم‌ها علاوه بر اینکه دارای صاحبی موروثی است، دارای علم‌گردانی موروثی نیز است.
از روز چهارم محرم تا پایان مراسم عزاداری علم‌گردانان علم‌ها را تا عصر عاشورا دور روستای درخش می‌چرخانند و برای صحت و سلامتی اهالی منزل و شادی مردگان آنها ذکر فاتحه سر می‌دهند.113
 

کلیدواژه