شهریور 30, 1401 22:57 Asia/Tehran [Updated: مهر 04, 1401 22:28 Asia/Tehran]

"سیدابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دیدار با "نجیب میقاتی" نخست وزیر لبنان در نیویورک با تاکید بر اینکه پیشرفت، امنیت و آرامش لبنان برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی دارد، تصریح کرد، لبنان خط مقدم مقاومت و نامی بلند در پیشانی جریان مقاومت است.

ایران و لبنان پیوندهای تاریخی، تمدنی و فرهنگی عمیقی با یکدیگر دارند. مقامات دو کشور در سال های اخیر بارها بر گسترش روابط ایران و لبنان در زمینه های مختلف تاکید کرده اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "رئیسی" در این دیدار با بیان اینکه امروز کسانی که تصور می‌کردند با راه‌هایی غیر از مقاومت می‌شود با رژیم صهیونیستی و حامیانش مواجه شد، به خطای خود پی برده‌اند و در حال تغییر رویکرد خود هستند، افزود، لبنان به عنوان پیشانی مقاومت، بر کل فضای منطقه تاثیر گذاشت و نشان داد که فقط مقاومت می‌تواند جلوی خوی وحشی‌گری و تجاوز رژیم صهیونیستی را بگیرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه، وحدت و انسجام را کلیدی‌ترین موضوع برای لبنان توصیف و خاطرنشان کرد، تشکیل دولت قوی و مقتدر در لبنان بسیار راهبردی و مهم بوده و در این مسیر وحدت همه اقوام، مذاهب و گروه‌ها در لبنان بسیار تعیین کننده است.

"رئیسی" با بیان اینکه امروز اختلاف برای منطقه و جریان مقاومت سمی مهلک است، اظهار داشت: وحدت و انسجام راهبرد جریان مقاومت و اختلاف و تفرقه راهبرد دشمن است و جمهوری اسلامی ایران از هر اقدام و روندی که در راستای تقویت ثبات و امنیت در لبنان باشد، حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در پایان  خاطرنشان کرد، دشمن تلاش دارد اینگونه القا کند که وضعیت در منطقه مطابق میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود، در حالی که عادی‌سازی ارتباطات با برخی دولت‌های منطقه به هیچ وجه برای رژیم صهیونیستی امنیت‌ساز نیست و نفرت مردم منطقه از این رژیم را عمیق‌تر می‌کند.

نخست وزیر لبنان نیز در این دیدار با ابراز خشنودی از فراهم شدن امکان ملاقات با رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: "بسیار دوست داشتم که این ملاقات در تهران برگزار شود و حتما به زودی در تهران به حضور شما خواهم رسید."

"نجیب میقاتی" در ادامه با بیان اینکه لبنان جز خیر و نیکی از ایران چیزی ندیده و همواره خواهان بهترین روابط با جمهوری اسلامی ایران بوده است، افزود، روابط لبنان با ایران در سطحی بسیار خوب و عالی است.

120

کلیدواژه