خرداد 02, 1402 21:15 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1402 08:51 Asia/Tehran]

رئیس جمهوری کشورمان در آخرین برنامه روز اول سفر رسمی دو روزه خود به اندونزی، در اجتماع پرشور شیعیان این کشور در مرکز اسلامی جاکارتا، عشق به خاندان نبوت و رسالت را از جمله ویژگی‌های ممتاز مردم اندونزی توصیف کرد و با تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام در جهان اسلام برای ناکام ماندن توطئه دشمنان، تکفیر و تفرقه میان مسلمانان را نتیجه انحراف از مسیر خاندان نبوت دانست.

«سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه در راستای گسترش و تعمیق تعاملات اقتصادی و سیاسی با کشورهای آسیایی برای یک سفر دو روزه عازم اندونزی شد. رئیس جمهور صبح سه شنبه در محل کاخ مردکا در جاکارتا پایتخت اندونزی مورد استقبال رسمی «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی قرار گرفت. روسای جمهور دو کشور سپس در نشستی دوجانبه مهمترین موضوعات فیمابین را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و به اسناد مشترک همکاری دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رئیس جمهوری کشورمان در جمع شیعیان اندونزی در مرکز اسلامی جاکارتا، توسعه روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و تمدنی با اندونزی را از جمله اهداف سفر خود به این کشور دانست و تصریح کرد: دو کشور برای توسعه روابط اراده قطعی و جدی دارند و ظرفیت‌های متنوع موجود در دو کشور بستر مناسبی برای عملیاتی کردن این اراده است.

 

 فلسطین اولویت اول امت اسلامی بوده و مسلمانان باید نسبت به مردم مظلوم یمن، افغانستان و میانمار احساس مسئولیت کنند

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود از جمله کارکردهای بسیار مهم مساجد و مراکز اسلامی را در کنار عبادت و اقامه نماز، توجه به دیگران و دگرخواهی در پرتو خداخواهی دانست و با تاکید بر اهمیت غافل نشدن از مشکلات جهان اسلام از سوی مسلمانان، مسئله فلسطین را اولویت اول امت اسلامی عنوان کرد و لزوم احساس مسئولیت مسلمانان نسبت به مردم مظلوم یمن، افغانستان و میانمار در کنار مردم مظلوم فلسطین را نیز مورد تاکید قرار داد.

با وحدت مسلمانان نقشه‌ دشمنان خنثی خواهد‌ شد

 

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بیداری، آگاهی، زمان‌شناسی، دشمن‌شناسی و دوست‌شناسی مسلمان در مقابل دشمنان بازدارندگی ایجاد می‌کند. 

رئیس جمهور تشکیل جریانات تروریستی تکفیری، رواج اسلام هراسی با استفاده از ابزار امپراطوری رسانه‌ای و اهانت به مقدسات را از جمله توطئه‌های دشمنان امت اسلامی برای تضعیف و ایجاد شکاف میان مسلمانان بر شمرد و بر ضرورت هوشیاری و آگاهی ملت‌های مسلمان برای غلبه بر این توطئه ها تاکید کرد.

شرایط جهان به نفع مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان جهان اسلام در حال تغییر است

رئیسی دلیل مخالفت‌های امروز نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران را تسلیم‌ناپذیری این نظام مقدس در برابر سلطه‌طلبی و استکبار عنوان کرد و گفت: سیاست قطعی ما توسعه و تعمیق روابط با کشورهای اسلامی است و اگر دشمنان امت اسلامی از حسن روابط میان مسلمانان عصبانی و ناراحتند، باید از این عصبانیت بمیرند چرا که روز به روز روابط میان ما صمیمانه‌تر، نزدیک‌تر و مستحکم تر خواهد شد.

جهل‌زدایی به برکت خون شهدا

 

رئیسی در پایان تاکید کرد: امروز شرایط جهان به نفع مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان جهان اسلام در حال تغییر است. به برکت خون مطهر شهدای نهضت جهانی اسلام و در راس آن امام حسین (ع) شاهد آگاه شدن جوامع بشری هستیم و جهل و ناآگاهی از جوامع مسلمین در حال برچیده شدن است و روز به روز مقاومت و حق‌خواهی قوی‌تر و دشمنان اسلام ضعیف‌تر خواهند شد؛ این وعده الهی است و قطعا تحقق خواهد یافت.

این سخنان رئیسی، فریاد لبیک یا حسین شیعیان اندونزی را در پی داشت.

 

کلیدواژه