شهریور 27, 1402 11:00 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1402 14:41 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امورخارجه  گفت: پنج ایرانی زندانی در آمریکا آزاد می‌شوند و پنج زندانی آمریکایی در ایران نیز در اختیار این کشور قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری روز دوشنبه اظهار داشت: بر اساس آخرین اخباری که من دارم، امروز تبادل زندانیان انجام می‌شود و پنج ایرانی زندانی در آمریکا آزاد می‌شوند و پنج زندانی آمریکایی در ایران نیز در اختیار این کشور قرار می‌گیرند.

کنعانی همچنین گفت ۲ نفر از شهروندان ایرانی آزاد شده در آمریکا به کشور باز می‌گردند و یک نفر دیگر نیز با توجه به حضور خانواده‌اش به کشور دیگری سفر می‌کند و ۲ نفر دیگر نیز با توجه با سابقه حضور و زندگی‌شان در همان آمریکا باقی می‌مانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین خبر داد امکان انجام گفت‌وگوهای با واسطه در مورد مذاکرات لغو تحریم‌ها در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد وجود دارد.

فردا،موعد پایان توافق امنیتی ایران و‌عراق 

ناصر کنعانی در پاسخ به خبرنگار ایران پرس مبنی بر عدم اجرای کامل این توافق نامه تا این لحظه،گفت: نیروهای مسلح تجزیه طلب و تروریست باید خلع سلاح شوند و نیروها در اردوگاه ها مستقر شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بسیاری از مفاد توافق تا این لحظه انجام شده ،برخی مقرها تخلیه شده و تروریست ها به دور از مرزها و به عمق خاک عراق منتقل شده اند.

وی افزود: امیدواریم که بر اساس تعهد دولت عراق و تاکیدات دوجانبه روند کامل در موعد مقرر صورت گیرد.

ناصر کنعانی تاکید کرد: ایران در بحث امنیت مماشات نخواهد کرد.امنیت مرز مشترک با عراق برای ما مهم است و ما در کنار ملت و دولت عراق هستیم.

وی خاطر نشان کرد: در طول سالهای حمله داعش، در کنار ملت عراق ایستادیم و از تمامیت ارضی آنها دفاع کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:حضور گروه های تروریستی در منطقه کردستان عراق و مرز مشترک مخل امنیت است و ما بر اجرای کامل توافق نامه مصمم هستیم.

وی با اشاره به اینکه این موضوع در چارچوب دیدارهای نیروهای امنیتی پیگیری می شود، افزود: ما منتظر موعد پایان اجرای توافق هستیم و سپس درباره آن اظهار نظر خواهیم کرد.

ناصر کنعانی درباره آزادسازی منابع مالی ایران در کشورهای مختلف گفت: استیفای حقوق ملت وظیفه همه دولت‌های جمهوری اسلامی ایران است. دولت‌ها برای تحقق حقوق ملت، روش‌های سیاسی خود را دارند. دولت سیزدهم موضوع استیفای حقوق ملت از جمله آزادسازی دارایی‌ها مسدود شده با جدیت دنبال کرد.

وی افزود: بازگشت سرمایه‌های ایران را از انگلیس پس از چند دهه شاهد بودیم. همچنین شاهد انسداد دارایی‌ها در برخی از کشورها از جمله کره جنوبی بودیم. امروز این میزان از دارایی‌های ایران در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت.

 برای همکاری با آژانس هیچ محدودیتی قائل نیستیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره همکاری با آژانس گفت: همکاری با آژانس مبتنی بر عضویت ایران در آژانس و موافقتنامه جامع پادمان این همکاری ها مثبت و رو به جلو ادامه خواهد یافت.

ناصر کنعانی تصریح کرد: بارها گفته‌ایم مخالف سوءاستفاده سیاسی از سازمان‌های بین‌المللی توسط برخی کشورها هستیم. برای همکاری و تعامل سازنده با آژانس مبتنی بر موافقتنامه جامع پادمان هیچ محدودیتی قائل نیستیم و این همکاری‌ها را با تأکید بر بیطرفی آژانس ادامه خواهیم داد. 

حضور ایران در مسکو و نیویورک

وی درباره برگزاری نشست هشت کشور حاشیه خلیج فارس در نیویورک گفت: دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد داده بود که نشست هشت کشور حاشیه خلیج فارس در حاشیه نشست مجمع عمومی در چارچوب کمک به روند همگرایی و هم افزایی در حوزه خلیج فارس برگزار شود، ایران به عنوان یکی از هشت کشور ساحلی از این ایده حمایت کرده است و این نشست مبتنی بر ابتکار دبیرکل در حاشیه نشست مجمع عمومی برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره حضور ایران در نشست مسکو درباره افغانستان گفت که نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در رأس هیأتی در نشست مربوط به افغانستان حضور خواهد یافت.

وی افزود: ایران بارها اعلام کرد از سازوکارهای سیاسی برای افغانستان استقبال می‌کند. نگاه ایران نسبت به تحولات افغانستان روشن و اعلام شده‌ای است. در همان چارچوب در نشست آتی افغانستان شرکت خواهیم کرد. به پیشرفت روند سیاسی در افغانستان هم در چارچوب مناسبات دوجانبه و ارتباط با مقامات افغانستان و کشورهای منطقه این تبادل نظرها را با جدیت دنبال خواهیم کرد و به این روند ادامه خواهیم داد.

منابع بلوکه و محدوده شده مالی در کشورهای دیگر نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد میزان پول‌های بلوکه‌شده ایران در دیگر کشورها گفت: اکنون منابع بلوکه و محدوده شده مالی زیادی در کشورهای دیگر نداریم. در ژاپن مبالغی داشتیم که از  بسیاری از این مبالغ استفاده شده است و توانسته‌ایم ازاین منابع در چارچوب نیازهای کشورمان استفاده کنیم.  مبالغ باقی‌مانده در ژاپن قابل توجه نیست و در ادامه برای دسترسی به آن‌ها با مشکل خاصی روبرو نیستیم.

ناصر کنعانی گفت: مواردی نیز در ترکیه داریم که دسترسی نسبی به آن‌ها وجود دارد و با توجه به رابطه خوبی که بین ۲ کشور وجود دارد، در این زمینه با محدودیت جدی روبرو نیستیم.

دیپلمات ارشد ایرانی افزود: در ارتباط با عراق نیز بخشی از داریی‌ها رفع محدودیت و به حساب‌های تایید شده ما منتقل شده است. در مورد بقیه موارد هم پیش‌بینی می‌کنیم که در چارچوب روابط سازنده بین 2 کشور همکاری‌ها در این زمینه ادامه پیدا کند.

ادعای مضحک حمایت از حقوق بشر در ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارنظر اخیر برخی از مقامات کشورهای غربی و  همچنین «جاوید رحمان» در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران گفت: اظهار حمایت از حقوق‌بشر ملت ایران، همزمان با میزبانی از سرکرده و بعضی از اعضای گروهک و فرقه تروریستی منافقین که قاتلان بیش از ۱۷ هزار شهروند ایرانی و مسئولان و رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و نمایندگان مجلس ایران هستند، مضحک است.

کنعانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به اصول انسانی و اخلاقی در سیاست داخلی و خارجی خود پایبند است، ادامه داد: اگر ایران بیش از ۴۰ سال در مقابل توطئه روزانه آمریکا و متحدان رژیم آمریکا ایستادگی کرده، به پشتوانه حمایت و همراهی همین ملت از نظام و دولت بوده است، حال این‌ها چگونه مدعی حمایت از این ملت هستند.

وی در ادامه گفت: اگر ایران از گردنه‌های سخت محاصره اقتصادی، جنگ تحمیلی، خیزش مسلحانه گروهک‌های تروریستی از جمله فرقه تروریستی منافقین، تجزیه‌طلبان، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای حداکثری عبور کرده، به پشتوانه همین ملتی است که آمریکا و اروپا چند دهه متمادی علیه آن‌ها جرم و جنایت مرتکب شده‌اند و اکنون سنگ حمایت از آن‌ها را بر سینه می‌زنند.

از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران 

کنعانی درباره گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته امیرعبداللهیان و همتای آذربایجانی و روند بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران گفت: در طول بازه زمانی دو سه ماه گذشته، هیأت‌های مختلفی بین دو کشور تبادل کردیم. مبنای هیأت‌های تبادل شده توافق انجام شده در مذاکرات تلفنی وزرای خارجه دو کشور و بعد از آن مذاکرات حضوری دو کشور در حاشیه نشست عدم تعهد در باکو بود. مبتنی بر همان توافق و اراده سیاسی دو کشور در سطح عالی شکل گرفته بود، هیأ‌ت‌های مختلفی تبادل شدند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: در مذاکرات روز گذشته وزرای خارجه دو کشور مروری بر اقدامات انجام شده و پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات تیم‌های دو کشور صورت گرفت. با توجه به هدفگذاری دو کشور برای برداشتن گام‌های جدید، امیدواریم در بازه زمانی آینده نزدیک شاهد گام‌های جدید به سمت جلو باشیم. 

116

کلیدواژه