دی 18, 1395 22:05 Asia/Tehran [Updated: مرداد 11, 1401 15:49 Asia/Tehran]
  • درخواست خانواده شهدای منا برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین المللی

جمعی از خانواده شهدای منا با ارسال نامه ای به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی برای روشن شدن دلایل و عوامل بروز فاجعه منا شدند.

همسر شهید سید "حسین میرمرتضوی" یکی از شهدای فاجعه منا روز شنبه در گفتگو با ایرنا گفت: خانواده شهدای منا در این نامه خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب و دریافت فیلم دوربین های مدار بسته صحنه و بررسی ابعاد این فاجعه شدند.

"خدیجه میرمرتضوی" نماینده خانواده شهدای فاجعه منا در استان خراسان رضوی (شمال شرق ایران) افزود: از آنجا که طبق قوانین بین المللی صیانت از جان افرادی که با در دست داشتن روادید وارد یک کشور می شوند، بر عهده کشور میزبان است، دولت سعودی باید مسئولیت این رخداد را پذیرفته و با پرداخت غرامت، به کوچکترین وظیفه خود در قبال این فاجعه کم نظیر انسانی جامه عمل بپوشاند.

میرمرتضوی تصریح کرد: هم اکنون تلاشی بین المللی برای جمع آوری امضا و تشکیل کمیته حقیقت یاب شکل گرفته و اکثر خانواده های شهدای منا به ویژه در استان خراسان رضوی پیگیر این موضوع هستند.

در بخش از نامه ارسالی خانواده شهدای منا به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد که به چند زبان ترجمه شده آمده است: این صدای بازماندگان شهدای حج  2015 است که پس از گذشت بیش از یک سال از آن فاجعه هولناک به گوش شما می رسد، فاجعه ای که در آن جان بیش از هفت هزار مسلمان بی گناه ستانده شد، رقمی بیش از تعداد قربانیان بسیاری از جنگ های صد سال اخیر جهان.

هزاران زائر از جمله 464 زائر ایرانی عید قربان سال 2015 (24 سپتامبر 2015) در حال انجام مناسک حج در سرزمین منا به دلیل سوء تدبیر مسوولان آل سعود جان خود را از دست دادند.

بر اساس آمار از مجموع 465 جانباخته ایرانی فاجعه منا، استان خراسان رضوی با 92 قربانی بیشترین تعداد قربانیان این فاجعه را در میان استان های ایران دارد.

سعودی‌ها سال 2016 نیز به دلایل واهی مانع حضور زائران برخی کشورهای اسلامی از جمله ایران در مناسک حج ابراهیمی شدند.

کلیدواژه