تیر 10, 1396 18:02 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • سازمان ملل: ایران کشوری راهبر در زمینه مقابله با گرد و غبار است

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران، ایران را کشوری راهبر در زمینه مقابله با گرد و غبار دانست و تصریح کرد: ایران اقدامات زیادی برای مقابله با این پدیده انجام داده است.

به گزارش پارس تودی، «گری لوییس» نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران روز شنبه در آستانه برگزاری «کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار» در نشست خبری با بیان این که توفان های گرد و غبار سراسر کره زمین را تحت تاثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: از سراسر جهان برای شرکت در این همایش به ایران خواهند آمد.

نماینده سازمان ملل متحد در ایران، استان های تهران، ایلام، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و خوزستان را درگیر معضل گرد و غبار دانست و تصریح کرد: این پدیده بر اقتصاد،  انرژی و حمل و نقل تاثیرمی گذارد.

لوییس با اشاره به این که سال گذشته، چهار قطعنامه برای مقابله با گرد و غبار در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد افزود: نقش ایران در تصویب تمام این قطعنامه ها بسیار چشمگیر بوده است.

بازگشت امنیت به عراق به مهار کانون‌های گرد و غبار کمک می کند

«معصومه ابتکار» رئیس سازمان محیط زیست ایران در این نشست خبری اظهار کرد: به‌طور قطع بازگشت امنیت و آرامش به عراق با آزادسازی موصل و حذف داعش از این کشور، فضایی را ایجاد می‌کند تا اقدامات بیشتری در مورد احیای تالاب‌ها و کنترل و مهار کانون‌های گرد و غبار انجام شود.

وی با بیان اینکه اجلاس بین‌المللی گرد و غبار به منظور تبادل تجربیات و بررسی ساز و کارهای حقوقی، فنی و مالی برگزار می‌شود، افزود: این کنفرانس رخداد مهمی برای کشور ما، منطقه و بسیاری از کشورهای جهان است که تحت تاثیر طوفان‌های گرد و غبار قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه تعداد و شدت طوفان‌های گرد و غبار طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده است، گفت: این توفان‌ها تاثیرات منفی بسیاری از لحاظ اقتصادی و بهداشتی برجای می‌گذارد و کشور ما از این جهت متحمل آسیب‌های بسیار شده است.

ابتکار با بیان اینکه ایران از طریق کشورهای مختلف از جمله عراق، سوریه، عربستان و افغانستان تحت تاثیر گرد و غبار است، تصریح کرد: ایران برای سایر کشورها کانون گرد و غبار نیست.

در این کنفرانس بین المللی که سوم تا پنجم ژوئیه در تهران برگزار خواهد شد، تاکنون 31 کشور، دو معاون دبیر کل سازمان ملل و 9 سازمان بین المللی برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده اند.

شرکت کنندگان دراین کنفرانس درباره منشا طبیعی و انسانی گرد و غبار گفت و گو خواهند کرد و در پایان نیز یک بیانیه به نام تهران که ظرفیت ها و راه حل های مقابله با گرد و غبار در آن درج خواهد شد، صادر می کنند.115/110

بیشتر بخوانید:

ایران در پی اجماع بین المللی برای مقابله با پدیده گرد و غبار

ظریف: سیاست های نادرست در منطقه به بحران گرد و غبار و کم آبی منجر شده است

کلیدواژه

کامنت