تیر 31, 1397 18:22 Asia/Tehran [Updated: تیر 07, 1401 17:51 Asia/Tehran]

صدها شهرک‌نشین صهیونیست با حمایت پلیس این رژیم به طور غیرقانونی وارد مسجدالاقصی شدند و آیین‌های تلمودی انجام دادند؛ موضوعی که خشم و واکنش طرف‌های مختلف فلسطینی را درپی داشت.

به گزارش پارس‌تودی؛ صبح روز یکشنبه حدود 1023 شهرک‌نشین یهودی به دعوت سازمان‌ها و گروهک‌های صهیونیستی افراطی به صورت غیرقانونی وارد مسجد الاقصی شدند و در حالی که پلیس رژیم صهیونیستی برای حفاظت از آنها تدابیر امنیتی برقرار کرده بود، آیین‌های تلمودی انجام دادند.

بر اساس گزارش خبرگزاری «معاً»، این اقدام به مناسبت سالروز آنچه «یادبود تخریب هیکل (معبد موهوم صهیونیست‌ها)» نامیده می‌شود، انجام شد. پلیس رژیم صهیونیستی به شکل گسترده در درهای ورودی مسجدالاقصی مستقر شد و کارت‌های هویتی کسانی را که قصد ورود داشتند، بررسی می‌کرد.

در ساعت‌های پایانی دیشب نیز صدها شهرک‌نشین، تظاهراتی در داخل بخش قدیمی قدس و درهای ورودی مسجدالاقصی برگزار کردند، آیین‌های تلمودی انجام دادند، حلقه‌های رقص و آوازخوانی تشکیل دادند و شعارهایی علیه عرب‌ها و مسلمانان سر دادند.

 

 

واکنش‌ها

خطیب مسجدالاقصی

«عکرمه صبری» خطیب مسجدالاقصی اعلام کرد یورش‌های صهیونیستی جز با حراست شدید نظامیان رژیم صهیونیستی انجام نمی‌شد زیرا آنها حقی در این مسجد ندارند، هر کسی به قدس می‌آید می‌بیند که این شهر به زندانی بزرگ تبدیل شده است.

صبری ادامه داد، مشغول بودن امت عربی و اسلامی به اتفاقات دیگر، رژیم اشغالگر را برای انجام توطئه‌هایش جری می‌کند اما فلسطینی‌ها در مقابل این توطئه‌ها خواهند ایستاد.

وی به شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی توسط آمریکا (در سال گذشته 2017) و نیز انتقال سفارت این کشور به قدس در امسال نیز پرداخت و گفت؛ فشار منجر به انفجار وضعیت می‌شود، آمریکا صاحب حق نیست و اجازه یهودی‌سازی این شهر داده نخواهد شد.

 

جنبش جهاد اسلامی

به گزارش خبرگزاری فارس؛ جنبش جهاد اسلامی نیز اعلام کرد: کسانی که برای نجات اسرائیل از بن‌بست راهپیمایی‌ بازگشت تلاش می‌کند، باید بدانند سکوت در برابر آنچه دولت تروریستی اسرائیل علیه قدس و مسجدالاقصی انجام می‌دهد، هرگز امکان‌پذیر نیست و ادامه تجاوزها به مسجدالاقصی منجر به تنش بیشتر در هر مکانی خواهد شد.

این جنبش تأکید کرد ورودهای غیرقانونی مکرر به مسجدالاقصی، تحرک فوری را می‌طلبد و مقابله با این یورش‌ها، هدفی است که در مرکز مبارزه فلسطینی و در تمامی اشکال آن قرار دارد.

جهاد اسلامی تأکید کرد: شهرک‌نشینان و استعمارگران صهیونیست حقی در مسجدالاقصی ندارند و ورود [غیرقانونی یهودیان برای اجرای آیین یهودی] به این مسجد، تروریسم دینی است.

 

حماس

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» هم این اقدام را محکوم و اعلام کرد، ورود غیرقانونی گسترده به مسجدالاقصی در چارچوب سیاست جنگ دینی منظم و سازماندهی شده رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا صورت می‌گیرد.

این جنبش تأکید کرد، سیاست‌های مذکور، حضور و هویت فلسطینی و اسلامی را هدف قرار گرفته و تمام امت اسلام برای یاری مسجدالاقصی باید فورا وارد عمل شود.

حماس همچنین از ملت فلسطین در قدس و کرانه باختری و اراضی اشغالی 1948 درخواست کرد به سمت مسجدالاقصی بروند و در مقابل هجمه‌های نژادپرستانه صهیونیست‌ها بایستند.

«صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس نیز اعلام کرد، یورش گسترده شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی نخستین تجسم عملی قانون «دولت یهود» و آغاز تجاوز به مقدسات در قدس است.

پارلمان رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با وجود اعتراض‌های گسترده لایحه نژادپرستانه «دولت یهود» را تصویب کرد.

قانون نژاد پرستانه «دولت یهود»، فلسطین را سرزمین صهیونیست‌ها دانسته و فلسطینیان را از تمام حقوق شهروندی و انسانی محروم می کند.

«فوزی برهوم» از دیگر اعضای ارشد حماس گفت، هتک حرمت مسجدالاقصی درچارچوب جنگ دینی منظم و سازماندهی شده رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا علیه مقدسات فلسطینی صورت می‌گیرد.

117/120

بیشتر بخوانید:

یورش شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری و قدس اشغالی

محکومیت لایحه نژادپرستانه «کشور یهود»

سازمان همکاری اسلامی، تصویب قانون «کشور یهود» را محکوم کرد+ ویدئو

سوریه: قانون «کشور یهود» رژیم صهیونیستی با حمایت های آمریکا به تصویب رسید+ ویدئو

لبنان هم‌صدا با مردم فلسطین / گروه‌های مختلف سیاسی لبنان قانون «کشور یهود» را محکوم کردند

اهداف و پیامدهای قانون نژادپرستانه «کشور یهود»/ تحلیل و ویدئو