آبان 02, 1397 17:39 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]
  • تقسیم زمانی و مکانی مسجد‌الاقصی با هدف یهودی‌سازی/ تحلیل

پارس تودی- افراطیون صهیونیست حامی تخریب مسجد الاقصی و ساخت معبد کذایی بر روی خرابه های آن، طرح خطرناک و نژادپرستانه‌ای برای تقسیم این مکان مقدس ارائه داده اند.

در طرح نژادپرستانه گروه ها و سازمان های صهیونیست بر تقسیم مسجد الاقصی میان مسلمانان و یهودیان تاکید شده است، به گونه ای که تنها مصلای قبلی برای مسلمانان باقی خواهد ماند.

در بخش دیگری از طرح صهیونیست ها آمده است، پس از تخریب قبة الصخره، مسجد الاقصی را یهودیان کنترل خواهند کرد و آنها می توانند از 9 دروازه وارد آن شوند و شاید به مسلمانان هم اجازه داده شود روزانه به مدت چهار ساعت و نیم تنها از طریق باب الاسباط وارد این مسجد شوند آن هم برای بازدید نه نماز و دعا و عبادت و سپس آن ها از این مسجد بیرون رانده می شوند.

دور جدید تحرکات و فضاسازی های رژیم صهیونیستی جهت سلطه تدریجی بر مناطق فلسطینی بویژه اماکن اسلامی از جمله مسجد الاقصی ابعاد خطرناک تری یافته است. 

در این چارچوب بار دیگر توطئه تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی میان صهیونیست ها و فلسطینی ها، اعتراض فسطینیان را برانگیخته است. تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی با هدف یهودی سازی آن، از جمله تهدیداتی است که این مکان مقدس با آن مواجه است.

در سال جاری میلادی(2018) اقدامات هتاکانه شهرک نشینان صهیونیست علیه مسجدالاقصی تشدید شده است و این مکان مقدس به جولانگاه نظامیان و شهرک‌‌نشینان صهیونیست برای از بین بردن هویت اسلامی و مسیحی بیت المقدس و جایگزین کردن آن با نمادهای صهیونیسم، تبدیل شده است. 

این تصمیم مقامات رژیم صهیونیستی حاکی از برنامه ای تدریجی و خزنده است که از ماهها قبل آغاز شده است.

هدف این رژیم، تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی و در نهایت خارج کردن این مکان مقدس از دست مسلمانان است.

در سال های اخیر  تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی بیش از پیش در دستور کار مقامات اسرائیلی قرار گرفته است و اکنون با گسترش زمان حضور صهیونیستها، تضییع حقوق ملت فلسطین توسط رژیم اسرائیل تشدید شده است.

علاوه بر ساعات مذکور، در زمان اعیاد یهودی نیز مسلمانان اجازه ورود به مسجد الاقصی را نخواهند داشت. مجموع زمان‌های فوق تقریباً 200 روز از سال را دربر خواهد گرفت که یهودیان به مسلمانان اجازه ورود به مسجدالاقصی را نخواهند داد. 

از نظر مکانی نیز رژیم صهیونیستی با ادعاهای خود درصددند بیش از 60 درصد فضای صحن‌های مسجدالاقصی را در اختیار صهیونیست‌ها قرار دهند.

با توجه به طرح‌های به اصطلاح عمرانی  و نقشه‌هایی که صهیونیستها جعل کرده‌اند می‌توان پیش بینی کرد که اگر تقسیم مکانی مسجدالاقصی تحقق یابد مکانهای موهوم و جعلی زیادی با نام‌های یهودی در فضای مسجدالاقصی و صحن‌های اطراف آن شکل خواهد گرفت و نتیجه آن، چیزی جز تخریب کامل این مکان مقدس نخواهد بود.

این طرح در کنار طرح‌های مربوط به تونل‌هایی که صهیونیست‌ها از زمان اشغال، زیر فضای مسجد ایجاد کرده‌اند آشکارا نشان می دهد که هدف  نهایی، تخریب مسجدالاقصی و بنا کردن معبد جعلی سلیمان است. تداوم تعرضات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی نه تنها نقض قوانین و مقررات بین المللی بلکه نقض تعهدات این رژیم در قبال فلسطینیان با کشورهای عربی نیز است.

بر اساس موافقتنامه ای که در سال ۱۹۹۴ میلادی، میان رژیم صهیونیستی و اردن امضا شد، مقرر شد تا عبادت صهیونیست ها در محوطه مسجدالاقصی منع شود. 114/110

نویسنده: بیژن نجفی

بیشتر بخوانید:

یورش شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

هتاکی شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

مسجد الاقصی؛ شناسنامه و عقیده مسلمانان

کلیدواژه