آذر 14, 1397 08:40 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • ممنوعیت حضور نمایندگان احزاب در پارلمان بحرین

پادشاه بحرین با صدور فرمانی، حضور اعضای هر حزب و گروه سیاسی را در پارلمان این کشور ممنوع کرد.

به گزارش روز چهارشنبه پارس‌تودی به نقل از ایرنا؛ با این دستور همه احزاب موافق یا معارض از داشتن نماینده در پارلمان بحرین محروم شدند.

هرچند که گروه‌ها و احزاب موافق رژیم بحرین مانند الرابطه الاسلامیه، المنبرالاسلامی (اخوان المسلمین)، جمعیه المیثاق، جمعیه الوسط العربی الاسلامی و جمعیه تجمع الوحده الوطنیه و دیگر گروه‌ها نتوانستند نتایج راضی کننده‌ای در انتخابات پارلمانی کسب کنند اما این باعث نشد که «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین، درها را به طور کامل به روی دوستان خود ببندد.

پیش از این پادشاه بحرین حضور رهبران و اعضای گروه‌های سیاسی منحل شده مانند الوفاق، وعد و العمل را به بهانه مخالفت با قانون اساسی این کشور در انتخابات ممنوع اعلام کرده بود.

در انتخابات پارلمانی اخیر فقط هزار و 500 شهروند در جزیره ستره از شرکت در انتخابات محروم شدند و نام آن‌ها از لیست رای دهندگان حذف شد.

تصمیم جدید شاه بحرین گامی برای سرکوب گروه‌ها و شخصیت‌هایی است که پس از آغاز انقلاب بحرین در سال 2011 رژیم این کشور را در کشتار ملت و هم‌میهنان خود یاری کردند.

رژیم بحرین درحالی شنبه سوم آذر انتخابات مجلس و شهرداری‌ها را برگزار کرد که آزاد بودن آن به دلیل سرکوب مردم، ممانعت از حضور جریان‌های رقیب و تحریم مخالفان، زیر سوال رفته بود و سازمان‌های حقوقی بشری از آن به عنوان انتخاباتی فرمایشی که توسط اقلیت حاکم برگزار می‌شود، نام بردند.

آغاز دور دوم انتخابات پارلمانی بحرین در سایه تحریم گسترده مخالفان

گزارش‌های منتشره نشان می‌دهد که شعب رای گیری در تمام طول زمان برگزاری انتخابات بسیار خلوت بود و آمار مشارکت 67 درصدی شهروندان که از سوی رژیم آل خلیفه اعلام شد به هیچ وجه صحت ندارد.

این ادعا درحالی بیان شد که انتخابات پارلمانی ازسوی شیعیان که 80 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، تحریم شده بود.

جمعیت اسلامی «الوفاق» بحرین اعلام کرد که به دلیل گسترده بودن تحریم انتخابات فرمایشی از سوی مردم و بر خلاف ادعاهای رژیم آل خلیفه، حداکثر مشارکت در انتخابات نمایشی پارلمان و شهرداری ها بین 28 تا 30 درصد بود.

عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر هم به عنوان دو سازمان حقوق بشری جهانی انتخابات در بحرین را به دلیل دستگیری شمار زیادی از مخالفین و ممانعت از حضور جریان‌های معارض، انتخاباتی غیر آزاد اعلام کردند.

بحرین از 14 فوریه 2011 (25 بهمن 1390) صحنه انقلاب مردمی ضد رژیم آل خلیفه است.

مردم بحرین خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کارآمدن دولتی منتخب و آزادی زندانیان سیاسی کشورشان هستند.

ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها کشته و هزاران زخمی برجا گذاشته و رژیم آل خلیفه همچنین صدها نفر را سلب تابعیت کرده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کردند و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.

116/120

بیشتر بخوانید:

انتخابات فرمایشی آل‌خلیفه؛ حضور حداقلی درسایه تحریم مردم بحرین

الوفاق بحرین خواستار تحریم مرحله دوم انتخابات این کشور شد

کلیدواژه

کامنت