اسفند 20, 1397 15:18 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 13:47 Asia/Tehran]
  • عربستان و آمریکا در صدر خریداران و فروشندگان سلاح در جهان

موسسه پژوهش های بین المللی صلح استکهلم (SIPRI)، عربستان را در صدر خریداران سلاح در جهان معرفی کرد.

به گزارش پارس تودی، یافته های سالیانه این اندیشکده سوئدی افزایش 192 درصدی صادرات سلاح به عربستان را در سال های 2014 تا 2018 نشان می دهد.

در این گزارش، مصر و امارات نیز جزو 10 کشور نخست خریدار سلاح در جهان معرفی شده اند.

موسسه پژوهش های بین المللی صلح استکهلم (SIPRI) در گزارش خود تصریح کرده است، آمریکا و کشورهای اروپایی، بمب افکن، خودروهای جنگی و دیگر ادوات نظامی را برای استفاده در جنگ ائتلاف سعودی ضد یمن به عربستان فروخته اند. 

براساس این گزارش، عربستان در پنج سال گذشته، 94 فروند جنگنده - بمب افکن مسلح به موشک های کروز و دیگر تسلیحات هدایت شونده از آمریکا و بریتانیا خریداری کرده است.

همچنین ریاض قرار است در پنج سال آینده، 98 فروند جنگنده - بمب افکن، 83 دستگاه تانک و سیستم های دفاع موشکی از آمریکا، 737 خودروی نظامی از کانادا، پنج ناو جنگی از اسپانیا و موشک های بالستیک کوتاه برد از اوکراین بخرد. 

در این گزارش اعلام شده است، امارات در همین بازه زمانی سامانه دفاع موشکی، موشک های بالستیک کوتاه برد و حدود هزار و 700 نفربر زره پوش از آمریکا و همچنین 3 ناوچه سبک از فرانسه دریافت کرده است.

آمریکا در صدر فروشندگان سلاح در جهان 

موسسه پژوهش های بین المللی صلح استکهلم در گزارش خود آمریکا را در صدر فروشندگان سلاح در جهان معرفی کرد.

صادرات سلاح آمریکا 29 درصد نسبت به 5 سال گذشته افزایش یافته و بیش از نیمی از صادرات این کشور یعنی 52 درصد به کشورهای خاورمیانه بوده است.

فروش تسلیحات بریتانیا نیز به دیگر کشورهای جهان در این 5 سال تا 5/9 درصد افزایش داشته است؛ 59 درصد از صادرات تسلیحات بریتانیا به کشورهای خاورمیانه بوده و اکثر فروش هواپیمای جنگی این کشور به عربستان اختصاص یافته است.

سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری تاکنون بارها از کشورهای حامی رژیم سعودی خواسته ا‌ند، صادرات تسلیحات به ریاض را متوقف کنند.

سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرد اوضاع انسانی در یمن فاجعه بار شده است.

عربستان با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور  کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

116/117

بیشتر بخوانید:

جنایت ائتلاف‌سعودی در یمن با سلاح‌های بریتانیا

مخالفت ایتالیایی‌‌ها با فروش سلاح به عربستان+ ویدئو

گزارش: مخالفت شهروندان آلمانی با فروش سلاح

انصارالله یمن: اظهارات مقامات آمریکایی درباره سلاح‌هایشان در یمن رسوایی اطلاعاتی است

 

کلیدواژه

کامنت