شهریور 17, 1398 16:28 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • دمشق: عملیات گشت‌زنی ترکیه و آمریکا نقض فاحش حاکمیت سوریه است

وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه در بیانیه‌ای گشت‌ زنی مشترک نیروهای ترکیه و آمریکا در شمال سوریه را به شدت محکوم کرد و آن را نقض آشکار  قوانین بین المللی و حاکمیت خود خواند.

به گزارش پارس تودی، وزارت خارجه سوریه در این بیانیه خاطرنشان کرد، «دمشق این اقدام را به معنای کامل کلمه، تجاوزی می‌داند که هدفش پیچیده و طولانی کردن بحران در سوریه بعد از تحقق دستاوردهای میدانی ارتش سوریه در نابودی گروه های تروریستی است.

گشت‌ زنی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شرق رودخانه فرات واقع در شمال سوریه از امروز آغاز شد.

"خلوصی آکار" وزیر دفاع ترکیه پیشتر اعلام کرده بود گشت زنی مشترک نیروهای این کشور و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه از روز یکشنبه آغاز می‌شود.

"رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه اواخر ماه ژانویه اعلام کرده بود، "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کرده است یک منطقه حائل 30 کیلومتری در شمال سوریه موسوم به «منطقه امن» ایجاد شود.

واشنگتن و آنکارا اعلام کرده اند منطقه امن درشمال سوریه با هدف نجات غیرنظامیان و دور کردن گروه‌های تروریستی از مرزهای ترکیه ایجاد می شود اما تحلیگران بر این باورند  هدف اصلی از ایجاد این منطقه نجات تروریست ها است.

دمشق در ماه های اخیر بارها تصمیم ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه را محکوم کرده است.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان برای تغییر معادلات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی آغاز شد.

ارتش  سوریه اخیرا با کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران توانست پرونده گروه تروریستی داعش را در این کشور ببندد.

دیگر گروهای تروریستی نیز درحال شکست خوردن هستند.

117

کامنت