مهر 03, 1398 07:07 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1399 13:45 Asia/Tehran]
  • امیر قطر: تنش‌ها در منطقه به نفع هیچ کشوری نیست

امیر قطر با بیان اینکه تنش‌ها در منطقه به نفع هیچ کشوری نیست، اظهار داشت، گفت وگوی غیر مشروط و برداشتن محاصره ظالمانه قطر، تنها راه حل بحران خلیج فارس است.

به گزارش پارس تودی؛ شیخ "تمیم بن حمد آل ثانی" روز سه شنبه در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با اشاره به بحران یمن تصریح کرد، قطر بر وحدت و یکپارچگی یمن و لزوم حل سیاسی بحران این کشور بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد و توافق هایی که پیش تر میان طرف های یمنی صورت گرفته بود، تأکید دارد.

امیر قطر تداوم اشغال اراضی فلسطینی و محاصره باریکه غزه از سوی رژیم صهیونیستی را نیز نقض قطعنامه های بین المللی برشمرد.

شیخ تمیم در خصوص بحران سوریه هم گفت: زمان پایان بحران سوریه فرا رسیده و مردم این کشور باید در تعیین سرنوشت‌شان سهیم باشند.

گفتنی است، عربستان و همپیمانانش از پنجم ژوئن 2017  به دلیل همسو نبودن دوحه با جریان عربی به رهبری ریاض، قطر را به حمایت از تروریسم متهم و روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.

عربستان، امارات، مصر و بحرین همچنین علاوه بر اعمال تحریم، مرزهای زمینی - دریایی و هوایی شان را به روی قطر بستند.

این چهار کشور 23 ژوئن، فهرست 13 گانه‌ای از درخواست‌ها را به قطر تحویل دادند و اعلام کردند عادی شدن روابط با دوحه منوط به عملی شدن همه این خواسته‌ها است.

مهمترین شروطی که عربستان و همپیمانانش برای قطر تعیین کرده‌اند شامل قطع روابط دیپلماتیک این کشور با ایران و حزب‌الله، تعطیلی کامل شبکه الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر است. دوحه این شروط را نپذیرفت.

هفتاد و چهارمین نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز (سه شنبه) آغاز شده است.

116/118

بیشتر بخوانید:

قطر: فلسطین، اولویت اصلی کشورهای اسلامی و عربی است

رویکرد مشترک ایران و قطر درقبال امنیت خلیج‌فارس/ تحلیل

انتقاد امیر پیشین قطر از ادامه جنگ عربستان علیه یمن

تشدید دوباره تنش میان عربستان و قطر با محوریت حج/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت