مهر 17, 1398 00:31 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • یحیی السریع: ائتلاف سعودی 30597 بار آتش بس در الحدیده را نقض کرده است

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن روز سه شنبه اعلام کرد، ائتلاف متجاوز سعودی تاکنون، سی هزار و پانصد و نود و هفت بار آتش بس در "الحدیده" غرب یمن را نقض کرده است.

به گزارش پارس تودی، "یحیی السریع" با بیان اینکه یمنی ها تاکنون به توافق "استکهلم" پایبند بوده‌اند از متجاوزان خواست به این توافق پایبند باشند.

آتش‌بس مورد توافق در "استکهلم" سوئد میان میان هیأت اعزامی از صنعاء و هیأت ریاض از بامداد سه‌شنبه 18 دسامبر 2018  در "الحدیده" غرب یمن آغاز شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.

بندر الحدیده اصلی ترین مسیر ارسال کمک های بشردوستانه به یمن است.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر 2018 با حضور طرف‌های یمنی به ریاست "مارتین گریفیتس" Martin Griffiths نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد و روز پنجشنبه 13 دسامبر 2018 با توافق درباره آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان  داد.

تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدانش به بن بست رسیده است.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.117

بیشتر بخوانید:

حملات جنگنده‌های سعودی به مناطق غیرنظامی در الحدیده یمن

حمله ائتلاف متجاوزان سعودی به الحدیده و نقض مجدد توافق آتش بس

حمله توپخانه‌ای ائتلاف سعودی به «الحدیده»

 

کلیدواژه

کامنت