آبان 19, 1398 06:04 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]

پارس تودی- "عبدالملک بدرالدین الحوثی"، دبیرکل جنبش انصارالله یمن دیروز 9 نوامبر به مناسبت سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) ابعاد جدیدی از جنگ یمن را تشریح کرد.

سخنرانی روز گذشته عبدالملک الحوثی چهار بعد مهم داشت. نخستین بعد، افشای غارت منابع نفتی یمن از سوی ائتلاف سعودی بود. در این بعد، دبیرکل جنبش انصارالله به یکی از پیامدهای کمتر پرداخته شده جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن اشاره کرد. یمن در زمره کشورهای بزرگ تولید کننده نفت نیست، اما نفت از منابع درآمدی مهم این کشور است.

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر ثبت شده یمن حدود 3 میلیارد بشکه است. در حالی که یمن پیش از حمله ائتلاف سعودی در سال 2015 به طور متوسط روزانه حدود 130 هزار بشکه نفت تولید می کرد، پس از حمله میزان تولید نفت یمن به روزانه 50 هزار بشکه کاهش یافته است.

با این حال، بخش اصلی درآمدهای ناشی از استخراج نفت یمن به جیب عربستان و امارات رفته است. "احمد دارس"، وزیر نفت و معادن یمن اوایل ماه گذشته میلادی اعلام کرد کشورهای ائتلاف ‏متجاوز و مزدوران آنها در سال گذشته بیش از 18 میلیون بشکه نفت خام یمن را غارت ‏کرده‌ اند که درآمدهای فروش این میزان از نفت یمن به بانک ملی عربستان ‏سعودی واریز شده است.

سید عبدالملک حوثی، دبیرکل جنبش انصارالله نیز در سخنان روز گذشته خود اعلام کرد که «از ابتدای جنگ یمن تاکنون، بیش از 120 میلیون بشکه نفت در مناطق تحت اشغال ائتلاف سعودی-اماراتی به یغما رفته است.» بنابراین غارت درآمدهای نفتی یمن یکی از تبعات مهم جنگ ائتلاف سعودی علیه این کشور است.

دومین بعد، تاکید بر تقویت قدرت دفاعی و نظامی یمن در اثر جنگ است. زمانی که عربستان در مارس 2015 به یمن حمله کرد، یمن به لحاظ نظامی کشوری ضعیف بود که توان دفاع از خود نداشت. از اواسط سال چهارم جنگ، بتدریج توانمندی نظامی یمنی ها به خصوص در حوزه های موشکی و پهپادی تقویت شد، به نحوی که در سال پنجم جنگ خسارت های زیادی به عربستان وارد کردند که از جمله می توان به عملیات علیه تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر گذشته اشاره کرد که سبب توقف 50 درصدی تولید نفت عربستان شد.

در واقع، یمنی ها از فرسایشی شدن جنگ برای تقویت توانمندی های نظامی خود بهره گرفتند. از این رو، دبیرکل جنبش انصارالله تاکید کرد که ادامه حملات دشمنان موجب پیشرفت و توسعه تجهیزات نظامی  یمن می شود.

سومین بعد، هشدار به متجاوزان بود. در واقع به همان اندازه که توانمندی نظامی یمنی ها افزایش می یابد، میزان آسیب و خسارت به عربستان و امارات نیز بیشتر می شود و می تواند شکست ائتلاف سعودی را در جنگ علیه یمن برجسته تر سازد. عبدالملک حوثی در این خصوص گفت: «ادامه حملات ائتلاف سعودی علیه مردم یمن، پیامدهای ناگواری برای متجاوزان به همراه دارد.»

چهارمین بعد، هشدار به رژیم صهیونیستی بود. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که موقعیت به شدت متزلزلی دارد و منتظر ناکامی "بنی گانتس" در تشکیل کابینه و برگزاری انتخابات سوم پارلمانی است، اخیراً یمن را نیز به جمع کشورهایی که خطر تازه ‌ای برای این رژیم هستند، اضافه کرد.

از این رو، عبدالملک حوثی درباره هرگونه اقدام جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی علیه یمن هشدار داد و گفت: «اگر اسرائیل مرتکب هرگونه حماقتی علیه ملت ما شود، لحظه ای در صدور حکم جهاد علیه دشمن اسرائیلی و انجام حملات سخت و شدید به این رژیم تردید نخواهیم کرد.» این نخستین بار است که دبیرکل جنبش انصارالله، رژیم صهیونیستی را این گونه تهدید کرده است.117

نویسنده: سید رضی عمادی

بیشتر بخوانید:

دبیرکل جنبش انصارلله یمن: سرنوشت متجاوزان شکست و خسارت است

 

کلیدواژه

کامنت