آبان 20, 1398 17:54 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • آرشیو- «جنین هنیس پلاسخارت» در دیدار با آیت الله «سید علی سیستانی»
    آرشیو- «جنین هنیس پلاسخارت» در دیدار با آیت الله «سید علی سیستانی»

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق (یونامی) از نگرانی مرجعیت عالی این کشور از جدّی نبودن احزاب سیاسی عراق در اجرای اصلاحات خبر داد.

به گزارش پارس تودی، «جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق روز دوشنبه در کنفرانس خبری در نجف اشرف پس از دیدار با آیت الله «سید علی سیستانی» مرجعیت عالی عراق گفت: مرجعیت تاکید کرده است، تظاهرکنندگان تنها با اجرای اصلاحات به خانه‌هایشان بازمی‌گردند.

 پلاسخارت افزود: آیت‌الله سیستانی همچنین بر ضرورت مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات و پیگیرد عوامل خشونت‌ورزی‌های اخیر تاکید کرده است. به گفته نماینده سازمان ملل، مرجعیت عالی عراق همچنین بر ضرورت اصلاح جدی امور در چارچوب زمانی معین تاکید کرد.

نماینده دبیرکل سازمان ملل به نقل از آیت الله سیستانی افزود: تظاهرات نباید به صحنه تسویه حساب‌های سیاسی میان گروه‌های عراقی تبدیل شود و همه باید به حاکمیت عراق احترام بگذارند.

 برخی از شهرهای عراق درهفته‌های اخیر شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت‌های شغلی و فساد اداری هستند اما این اعتراضات در روزهای اخیر با دخالت برخی کشورهای غربی به سمت خشونت رفته و صدها کشته و زخمی داشته است.

از سوی دیگر با وجود پیشرفت قابل ملاحظه توافقات سیاسی احزاب برای کمک به دولت کنونی جهت پیشبرد اصلاحات و همزمان با فروکش اعتراضات در بغداد و سایر مناطق این کشور، آمریکا روز دوشنبه در موضعی مداخله‌جویانه، تصویب اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات فوری را در عراق خواستار شد.139/118

بیشتر بخوانید:

لبیک عبدالمهدی به مرجعیت عراق

مرجعیت دینی عراق: با معترضان عراقی تعامل شود

 

کلیدواژه

کامنت