آذر 15, 1398 17:50 Asia/Tehran [Updated: دی 29, 1398 21:19 Asia/Tehran]

آخرین تحولات عراق حاکی از تداوم حمایت مردم از مرجعیت، ادامه همکاری حشد الشعبی و نیروهای امنیتی برای مبارزه با بازمانده های داعش و کاهش خشونت ها در مناطق مختلف این کشور است.

به گزارش پارس تودی، مردم بغداد و برخی شهرهای جنوب و مرکز عراق امروز جمعه برای دومین روز پیاپی در حمایت از مرجعیت دینی عراق تظاهرات برگزار کردند. 

تظاهرات‌ کنندگان پلاکاردهایی را در حمایت از "آیت‌ الله سید علی سیستانی" مرجع عالیقدر شیعیان در دست داشتند و شعارهایی را در حمایت از وی سر دادند.

همچنین تظاهرات‌ کنندگان شعارهایی را در رد اقدامات تخریبی سر داده و پرچم‌ های آمریکا و رژیم صهیونیستی را در میدان التحریر به آتش کشیدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات با عوامل نفوذی و تخریب‌ گر وابسته به حزب منحله بعث در تظاهرات مسالمت آمیز مخالفت کرده و شعارهایی در حمایت از نیروهای امنیتی عراق سر دادند.

شیوخ عشایر استان کربلاء نیز از سرویس‌های امنیتی خواستند تدابیر امنیتی را علیه تمامی کسانی اتخاذ کنند که قصد دارند امنیت را بر هم بزنند و در مقابل، از معترضانی حمایت کنند که به صورت مسالمت‌آمیز خواستار مطالبات قانونی خود هستند.

در همین حال، نیروهای حشد الشعبی در ادامه فعالیت های اخیر خود ضد داعش، امروز به همراه سایر نیروهای نظامی و امنیتی عراق عملیاتی را در جنوب سامراء واقع در استان صلاح الدین آغاز کرده‌ اند تا این منطقه را از عناصر داعش پاکسازی کنند.

حشد الشعبی در بیانیه ای تأکید کرد، اطلاعات دقیقی درباره محل اختفای عناصر داعش در این مناطق به دست آنان رسیده و به همین دلیل، این عملیات را آغاز کرده‌اند.

سرویس اطلاعات عراق نیز از بازداشت یکی از فرماندهان برجسته داعش در استان الانبار در غرب عراق خبر داد. 

این تروریست، یکی از مسئولان امنیتی داعش بوده که بر اساس احکام ماده چهار تروریسم، تحت تعقیب بوده است.

"حمید الیاسری" فرمانده لشکر انصار المرجعیه در حشد الشعبی هم خبر داد، سرکرده جدید داعش به عناصر این گروه دستور داده است منطقه عملیاتی و عناصر خود را به استان نینوا در شمال غرب عراق انتقال دهند.

این فرمانده حشد الشعبی افزود پیام سرکرده جدید داعش به همه گروههای داعشی حاضر در «مکحول»، «حمرین» و «علاس» این بود که به جزیره الحضر بروند و خود را در کسوت چوپان جا بزنند.

به گفته الیاسری هدف از این کار داعش، این است که عناصر این گروه، هدف حملات هوایی قرار نگیرند و بتوانند در جزیره الحضر مجددا سازماندهی شوند.

همچنین منابع عراقی اعلام کردند ظهر امروز جمعه انفجاری در کرکوک رخ داد که در اثر آن یک نیروی پلیس زخمی شد. 138/118

بیشتربخوانید:

آخرین تحولات امنیتی عراق

تاکید مجدد مرجعیت عراق بر پشتیبانی از نیروهای امنیتی

الحشدالشعبی حمله تروریست‌های داعش را در شرق عراق درهم شکست

 

کلیدواژه