آذر 17, 1398 14:36 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  •  جنبش النجباء: حادثه میدان

شورای سیاسی جنبش النجباء عراق اعلام کرد، درگیری مسلحانه در میدان "الخلانی" بغداد، پایتخت عراق، با طراحی سفارت آمریکا و با هدف کشاندن نیروهای الحشدالشعبی به رویارویی مسلحانه طراحی شده بود.

به گزارش پارس تودی، بنا بر اعلام وزارت کشورعراق، براثر تیراندازی جمعه شب افراد مسلح ناشناس به سوی تظاهرکنندگان در میدان الخلانی بغداد، 4 نفر کشته و 80 نفر نیز زخمی شدن

سفارت آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی، الحشد الشعبی را به دخالت در تیراندازی به سوی مردم در میدان الخلانی بغداد، متهم کرده اند.

الحشد الشعبی عراق در پی حوادث روز جمعه بغداد، با صدور بیانیه ای اعلام کرد، نیروهای این سازمان هیچ نقشی در تظاهرات‌ مردمی عراق ندارد.

مرحله نخست اعتراض‌ها در عراق اول اکتبر ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد؛ به طوری که گروهی از معترضان  اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور را خواستار شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

اعتراضها در عراق بار دیگر از 25 اکتبر آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادها برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف، نتوانسته آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.

138/116

بیشتربخوانید:

اهداف شکل گیری دور جدید تحرکات مشکوک در عراق/ تحلیل

کشته شدن شماری از تظاهرکنندگان عراقی در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در بغداد

کلیدواژه

کامنت