آذر 19, 1398 12:31 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1401 22:22 Asia/Tehran]
  •  فتنه بزرگ یا تظاهرات ضد دولتی در «روز پیروزی» عراق؟/ تحلیل

پارس تودی- امروز سه شنبه 10 دسامبر دومین سالروز اعلام پیروزی عراق بر گروه تروریستی داعش است.

«حیدر العبادی» نخست وزیر پیشین عراق روز 10 دسامبر 2017 را پایان داعش و پیروزی بر این گروه تروریستی اعلام کرده بود.

این روز در تقویم عراق به عنوان «یوم النصر» نامگذاری و به طور رسمی تعطیل اعلام شده است.

با توجه به اهمیت این روز، فراخوان برگزاری تظاهرات در مناطق مختلف به خصوص در بغداد پایتخت عراق برای امروز صادر شده است.

به نظر می رسد که این فراخوان برای بیان مطالبه های مردمی و تداوم اعتراض های آنها ضد دولت نیست بلکه شواهد گویای این است که عراق امروز شاهد فتنه بزرگی خواهد بود.

اولین موضوع، انتخاب روز 10 دسامبر برای برگزاری تظاهرات است.

10 دسامبر از یک سو جشن بزرگ پیروزی ملت عراق بر گروه تروریستی داعش و از سوی دیگر تعطیل رسمی در این کشور است.

«احمد ملا طلال» از مجریان سیاسی شبکه الشرقیه که نقش مهمی در انحراف تظاهرات مردمی داشت در توئیتی تظاهرات امروز را «تقابل مردم و نجف با گروه های مسلح (حشد الشعبی)» نامگذاری کرد.

این نامگذاری از این جهت اهمیت زیادی دارد که حشد الشعبی در جریان مبارزه با تروریسم داعشی نقشی غیرقابل انکار داشته و در تظاهرات دو ماه اخیر نیز هدف حمله های رسانه ای و تبلیغاتی مخالفان قرار گرفته است.

دومین موضوع این است که برخی از معترضان صریحاً اعلام کردند، تظاهرات امروز فتنه ای است که از سوی گروه های فتنه گر حمایت می شود و خشونت را پیگیری می کند، بنابراین در این تظاهرات شرکت نمی کنند.

با این حال، مخالفان از طریق فضای مجازی تبلیغات مهیج زیادی برای حضور مردم در تظاهرات امروز انجام می دهند.

به عبارت دیگر، در داخل بدنه جامعه عراق نه تنها اجماع نظری برای تظاهرات امروز وجود ندارد بلکه تردیدها درباره آن زیاد است.

همزمان با فراخوان تظاهرات امروز، دو فعال و دست اندر کار تظاهرات در استان کربلا نیز ترور شده و جان باختند.

سومین موضوع، واکنش برخی شخصیت های عراقی است. اغلب جریان ها و شخصیت های سیاسی عراق تاکنون از تظاهرات مسالمت آمیز مردمی حمایت کردند.

با این حال، «شیخ قیس الخزعلی» دبیر کل عصائب اهل الحق عراق درباره تظاهرات امروز هشدار داد و اعلام کرد، تظاهرات امروز شاهد خرابکاری گسترده و کشته شدن عده زیادی خواهد بود.

این هشدار حاکی از آگاهی رهبران سیاسی عراق از توطئه و فتنه جدیدی در این کشور است.

چهارمین موضوع این است که تظاهرات امروز در شرایطی برگزار می شود که سازمان شفافیت عراق روز گذشته اعلام کرد، در یک ماه گذشته 226 حکم جلب برای مقامات سابق و فعلی به اتهام فساد صادر شده که شامل 2 وزیر کنونی، 7 وزیر سابق، 10 نماینده فعلی پارلمان و 11 استاندار فعلی و سابق است.

این احکام نشان می دهد نظام قضایی عراق اقدام های خود را برای مبارزه با فساد آغاز کرده است و برای تداوم این روند به ثبات و آرامش سیاسی و اجتماعی نیاز دارد، اما فراخوان های تظاهرات به خصوص تظاهرات هایی که نشانه های توطئه در آن زیاد است، مانع پیگیری مطالبه های مردمی می شود.

پنجمین موضوع نیز این است که مداخله بازیگران خارجی در امور داخلی عراق همچنان ادامه دارد.

در همین راستا، وزارت خارجه روز گذشته سفرای کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان و کانادا را به دلیل دخالت در امور داخلی این کشور احضار کرد.

این کشورها خواستار حمایت دولت عراق از تظاهرات مردمی شدند، در حالی که عراق بیش از آنکه شاهد تظاهرات باشد، شاهد خشونت های سازمان یافته و هدفمند است.

نویسنده: سیدرضی عمادی

133/116

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات عراق

فتنه داخلی نقابداران آشنا و حامیان خارجی آنها در عراق/تحلیل

کلیدواژه