آذر 25, 1398 00:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • قطر: شورای همکاری خلیج فارس باید گفت وگو با ایران را شروع کند 

وزیر خارجه قطر روز یکشنبه از شورای همکاری خلیج فارس خواست گفت وگو ها با جمهوری اسلامی ایران را آغاز کند.

به گزارش پارس تودی، "محمد بن عبدالرحمن آل ثانی" در مصاحبه با شبکه "الجزیره" گفت: شورای همکاری خلیج فارس باید یکپارچگی خود را بازیابد تا بتواند سنگ بنای گفت وگوی نتیجه بخش میان کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران را بگذارد.

"خالد بن محمد العطیه" وزیر دفاع قطر نیز روز یکشنبه کشورهای عربی منطقه را به انجام گفت وگو با جمهوری اسلامی ایران فرا خواند و تاکید کرد ، مذاکره تنها راه حفظ امنیت است.

"محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه  در نشست "گفت وگوهای دوحه"  به طرح صلح هرمز که از سوی ایران در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد اشاره کرد و گفت: این ابتکار  به دنبال تحقق آرزوی دیرینه در ارتقای همبستگی، تفاهم مشترک، روابط و همکاری صلح آمیز و دوستانه میان کشورهای منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران  همواره بر اصل گفت و گو و احترام به حاکمیت و حسن‌همجواری در منطقه تاکید کرده و علاقه‌مندی خود را به داشتن روابط منطقی،‌ متناسب و متوازن با همه همسایگان ابراز کرده است.

ایران معتقد است نخستین گام برای تقویت فضای همکاری و تعامل سازنده کشورهای منطقه، تغییر گفتمان اتهام‌زنی و طرح ادعاهای غیرسازنده درباره واقعیت انکار ناپدیر نقش موثر و ثبات‌بخش ایران در منطقه است.

عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند.

117

توسعه همکاری‌های دوجانبه، محور دیدار ظریف و نخست وزیر قطر

دیدار وزیران امورخارجه ایران و قطر در حاشیه نشست " فروم دوحه"

ظریف راهی قطر شد

 

کامنت