بهمن 03, 1398 08:29 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • فراخوان گردان‌های حزب الله برای مشارکت گسترده مردم عراق در تظاهرات ضد آمریکایی

گردان های حزب الله عراق با صدور بیانیه ای حضور گسترده در تظاهرات میلیونی روز جمعه برای اخراج نظامیان آمریکایی از عراق را خواستار شد.

به گزارش پارس تودی، گردان‌های حزب الله عراق در این بیانیه خاطرنشان کرد، آمریکا با پافشاری بر ماندن در عراق و مخالفت با مصوبه پارلمان، حاکمیت و استقلال عراق را زیر پا می‌گذارد و مردم عراق با حضور در تظاهرات روز جمعه این پیام را به دولت آمریکا میدهند که مخالف خواری، ذلت و تعدی هستند.

پیش از این نیز "مقتدی صدر" رهبر جریان صدر و "قیس الخزعلی" دبیرکل جنبش "عصائب اهل الحق" عراق، حضور گسترده مردم را در تظاهرات ضد آمریکایی روز جمعه خواستار شده بودند.

بنا براعلام منابع عراقی، تظاهرات میلیونی مردم عراق فردا بعد از اقامه نماز جمعه در شهرهای مختلف این کشور از جمله بغداد، تحت عنوان "انقلاب عشرین" برگزارخواهد شد.

مردم عراق درصدد هستند با برگزاری تظاهرات میلیونی در روز جمعه، اعتراض خود را به سیاست‌های ظالمانه و کارنامه سیاه آمریکا در عراق نشان دهند و از دولتمردان خود بخواهند عزمی جدی برای اخراج نظامیان آمریکا از عراق داشته باشند.   

در پی ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و "ابومهدی المهندس" معاون سازمان بسیج مردمی عراق "حشد الشعبی" توسط دولت تروریست‌ آمریکا در فرودگاه بغداد، نمایندگان پارلمان عراق روز یکشنبه 5 ژانویه طرح اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق را تصویب کردند.

بسیاری از مقامات عراقی از جمله "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق پس از مصوبه پارلمان، بر خروج هرچه سریعتر نظامیان آمریکایی از این کشور تاکید کرده اند. 

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و "ابومهدی المهندس" و 8 نفر از یارانشان  بامداد جمعه سوم ژانویه در حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد پایتخت عراق به شهادت رسیدند.

سردار سپهبد "قاسم سلیمانی" به دعوت دولت عراق به این کشور سفر کرده بود.

بسیاری از کشورها، سازمان ها و گروها، این اقدام تروریستی آمریکا را محکوم کرده‌اند.

سردار "سلیمانی" و "ابومهدی المهندس" از چهره های برجسته مبارزه با گروه های تکفیری و تروریستی از جمله داعش در منطقه غرب آسیا بودند.

116/117

بیشتر بخوانید:

تظاهرات ضدآمریکایی جمعه؛ تکرار انقلاب ۱۹۲۰ عراق ضد استعمار بریتانیا

عزم مردم عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی/ تحلیل 

اعلام آمادگی احزاب و جریان های سیاسی عراق برای برگزاری تظاهرات ضد آمریکایی

کلیدواژه

کامنت