بهمن 16, 1398 11:22 Asia/Tehran [Updated: آبان 07, 1399 11:08 Asia/Tehran]
  •  لوپوئن: معامله قرن، طرحی که به زیان نتانیاهو تمام می شود

پارس تودی- از نظر یک روزنامه فرانسوی، طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» در نهایت به زیان نخست وزیر رژیم صهیونیستی تمام خواهد شد.

روزنامه فرانسوی لوپوئن دیروز سه شنبه (4 فوریه) در گزارشی طرح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را اقدامی که در نهایت به زیان «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تمام می شود، توصیف کرد.

این نشریه فرانسوی نوشت: معامله قرن، خشم بخشی از مردم اسرائیل را برانگیخته و ممکن است تاثیر غیرمنتظره‌ای بر مبارزات انتخاباتی رژیم اسرائیل بگذارد.

آیا «جراد کوشنر» داماد رئیس جمهوری آمریکا قبل از پیش بینی واکنش‌های احتمالی، طرح معامله قرن را ارائه کرده است؟ آیا می توان گفت که طرح 18 صفحه‌ای ترامپ زود اعلام شده است؟

یک یادآوری کوچک: در سال گذشته، هم کاخ سفید و هم بنیامین نتانیاهو خاطر نشان می کردند که این طرح را پس از انتخابات اسرائیل ارائه خواهند کرد، اما اوضاع تغییر کرد و مسئله فلسطین که تقریبا به طور کامل از سخنرانی‌ها و مبارزات انتخاباتی اسرائیل حذف شده بود، مجددا مطرح شد.

اما یک تناقض: اسرائیل تا زمان برگزاری انتخابات یک ماه فاصله دارد و نخست وزیر رژیم اسرائیل در نظرسنجی‌ها وضعیت خوبی ندارد. طرح ترامپ که با هدف حمایت از نتانیاهو تبیین و ارائه شد این خطر را دارد که معامله قرن برای وی و حزبش «لیکود» به مشکلی بزرگ مبدل شود.

آمریکا آشکارا روی حمایت بسیاری از کشورهای عربی از این طرح حساب کرده بود، اما در گردهمایی کشورهای عضو اتحادیه عرب در یکم ماه فوریه، طور دیگری شد.

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در این نشست خواستار بازگشت کشورهای عربی جذب شده به طرح ترامپ، شد.

کارشناسان اسرائیلی خاطر نشان می کنند که رهبران کشورهای عربی در صورت موافقت با این طرح، برای متقاعد کردن افکار عمومی کشورهایشان با مشکل جدی روبرو خواهند شد.

ساعاتی پس از ارائه طرح معامله قرن، «عبدالله دوم» پادشاه اردن در خصوص هرگونه تغییر در وضعیت مکان‌های مقدس و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بیت المقدس هشدار داد.

تا این لحظه طرح آمریکایی معامله قرن از سوی فلسطینی‌ها، اتحادیه عرب و اعضای سازمان همکاری اسلامی رد شده است. این سازمان در سوم ماه فوریه به طور اضطراری در جده واقع در عربستان سعودی تشکیل جلسه داد.

مخالفت شهرک ها در کرانه باختری رود اردن

در ائتلاف چند حزبی که نتانیاهو در راس آن قرار دارد، تبعات سوء و تاثیر معکوس طرح آمریکایی معامله قرن رفته رفته مشاهده می شود. دو تشکل سیاسی متعلق به شهرک های کرانه باختری رود اردن مواضعی مخالف اتخاذ کرده اند.

این احزاب قصد ندارند ایده ایجاد یک کشور فلسطینی و تحویل 70 درصد از کرانه باختری رود اردن به فلسطینی ها را بپذیرند. آن ها از جراد کوشنر و کاخ سفید که از نتانیاهو خواسته است سریعا قوانینی را در خصوص شهرک های کرانه باختری رود اردن به تصویب برساند، ناامید شده اند.

حتی دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل نیز اعلام کرده است که می بایست برای ایجاد کمیسیون و مرزبندی دقیق زمان بیشتری صرف کرد.

"شورای  شهرک های یهودا و شومرون"، با هدف الحاق هر چه سریع تر دره اردن، مبارزه ای را برای تحت فشار قراردادن نخست وزیر آغاز کرده است. تا این لحظه بنیامین نتانیاهو با هدف دریافت چراغ سبز واشنگتن پیش از انتخابات دوم مارس، با آمریکایی ها در حال مذاکره است. البته وضعیت مبارزات انتخاباتی وی را به چنین اقدامی وادار کرده است.

تا این لحظه بنیامین نتانیاهو با هدف دریافت چراغ سبز واشنگتن پیش از انتخابات دوم مارس، با آمریکایی‌ها در حال مذاکره است. البته وضعیت مبارزات انتخاباتی وی را به چنین اقدامی وادار کرده است.

مترجم: علی رضا فراهانی

141/116

بیشتر بخوانید:

معامله قرن؛ آخرین تلاش‌های آمریکا برای فرار از شکست

مشاور ترامپ فلسطینیان را به دلیل نپذیرفتن معامله قرن تهدید کرد 

کلیدواژه

کامنت