فروردین 13, 1399 00:30 Asia/Tehran [Updated: فروردین 13, 1399 00:32 Asia/Tehran]
  • ائتلاف سعودی 108 بار آتش بس در الحدیده را نقض کرد

شبکه المسیره یمن سه شنبه شب اعلام کرد، متجاوزان سعودی و مزدوران آن‌ها طی 24 ساعت گذشته 108 بار آتش بس در استان "الحدیده"، غرب یمن را نقض کرده‌اند.

به گزارش پارس تودی، شبکه المسیره یمن خاطرنشان کرد، متجاوزان سعودی و مزدوران آن‌ها، ده ها گلوله خمپاره و توپ به سمت مناطق مختلف الحدیده شلیک کرده‌اند.

بر اساس اعلام  شبکه المسیره، هواپیماهای جاسوسی ائتلاف سعودی نیز بر فراز منطقه "کیلومتر 16" به پرواز درآمدند.

آتش‌بس مورد توافق در سوئد میان میان هیأت اعزامی از صنعاء و هیأت ریاض از بامداد سه‌شنبه 18 دسامبر 2018  در استان الحدیده غرب یمن آغاز شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.

بندر الحدیده اصلی ترین مسیر ارسال کمک های بشردوستانه به یمن است.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر 2018 با حضور طرف‌های یمنی به ریاست "مارتین گریفیتس" Martin Griffiths نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد و روز پنجشنبه 13 دسامبر 2018 با توافق درباره آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان  داد.

تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدانش به بن بست رسیده است.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

117

کامنت