فروردین 14, 1399 22:58 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • در ماه مارس؛ ائتلاف سعودی 4428 بار آتش بس در الحدیده را نقض کرد

شبکه المسیره یمن پنجشنبه شب به نقل از منابع نظامی این کشور اعلام کرد، ائتلاف متجاوز سعودی در ماه مارس گذشته، 4428 بار آتش بس در استان الحدیده، غرب یمن را نقض کرده‌ است.

به گزارش پارس تودی، "یحیی السریع" سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اخیرا با بیان اینکه ائتلاف سعودی هیچ‌گاه به توافق آتش بس پایبند نبوده است خاطرنشان کرد، نقض گسترده آتش‌بس در استان الحدیده از سوی متجاوزان بیانگر تمایل آنان برای ادامه جنگ و افزایش مشکلات و رنج‌ مردم یمن است.

آتش‌بس مورد توافق در سوئد میان میان هیأت اعزامی از صنعاء و هیأت ریاض از بامداد سه‌شنبه 18 دسامبر 2018  در استان الحدیده غرب یمن آغاز شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.

بندر الحدیده اصلی ترین مسیر ارسال کمک های بشردوستانه به یمن است.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر 2018 با حضور طرف‌های یمنی به ریاست "مارتین گریفیتس" Martin Griffiths نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد و روز پنجشنبه 13 دسامبر 2018 با توافق درباره آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان  داد.

تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدانش به بن بست رسیده است.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

117

کامنت