آذر 01, 1399 16:14 Asia/Tehran [Updated: آذر 01, 1399 16:21 Asia/Tehran]
  •  علل اهمیت و پیامدهای آزادسازی پایگاه ماس در استان مارب

ایران پرس: نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پایگاه راهبردی «ماس» در استان مأرب در مرکز این کشور را از اشغال ائتلاف متجاوز سعودی آزاد کردند. 

در شصت و هشتمین ماه از جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در آستانه یک پیروزی راهبردی قرار گرفته‌اند. 

دلایل اهمیت آزادسازی پایگاه ماس

آزادسازی پایگاه ماس یک دستاورد راهبردی است. پایگاه ماس اصلی‌ترین خط دفاع نیروهای ائتلاف در غرب شهر مارب به شمار می‌آمد و مزدوران سعودی در ماه‌ها و هفته‌های گذشته تلاش زیادی کردند این پایگاه را حفظ کنند تا راه برای ورود به شهر مارب، باز نشود، اما اکنون در آستانه شکست بزرگی قرار دارند.

در عین حال، پایگاه ماس مهم‌ترین پایگاه ائتلاف سعودی در مرکز یمن بود که کنترل آنرا از دست دادند. 

یکی از دلایل اهمیت آزادسازی پایگاه ماس مربوط به این است که امکان آزادسازی مارب قابل دسترس‌تر است. پایگاه نظامی ماس، شهر صنعاء، پایتخت یمن را به شهر مارب متصل می‌کند. پایگاه «ماس»، آخرین پایگاه راهبردی تحت سیطره مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی در استان مأرب و نزدیک‌ترین به شهر مأرب بود و اکنون امکان تسلط بر این شهر راهبردی فراهم شده است. 

علاوه بر این، استان مارب اهمیت ژئوپلیتکی زیادی دارد. علاوه بر اینکه این استان به صنعا پایتخت یمن بسیار نزدیک است، بسیاری از منابع نفتی یمن نیز در این استان قرار دارد.

مأرب از منابع نفتی و گازی بسیاری برخوردار است و دارای نیروگاه تولید برق است. این استان تا سال 2014 میلادی به سایر استان‌های یمن نیز برق، گاز و نفت صادر می‌کرد که با آغاز جنگ در یمن این روند با مشکل روبه‌رو شد.

طبق آمار غیررسمی پالایشگاه «صافر» که منبع تولید نفت و گاز استان مأرب است، سالانه بیش از 700 هزار تُن گاز و 9 تا 18 هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند. صافر دو خط لوله اصلی دارد که یکی از آنها از طریق صنعاء و عبور از استان ذمار، نفت را به بندر رأس عیسی در الحدیده متصل می‌کند، و دیگری خط لوله انتقال گاز است که با عبور از استان شبوه به بندر بلحاف در سواحل جنوب یمن متصل شده است.

همچنین دو خط لوله داخلی دیگر وجود دارد که یکی از آنها نفت را به صنعاء منتقل می‌کند و دیگری گاز را به غرب شهر سیئون در استان حضرموت می‌رساند. کنترل شهر و استان مأرب می‌تواند کمک اقتصادی شایانی به دولت نجات ملی یمن باشد. 

اهمیت دیگر پیروزی در مارب مربوط به بعد قبیله‌گرایی سیاسی آن است. یمن اساساً کشوری با ساخت قبیله‌ای است و قبایل در تحولات یمن نقش مهمی دارند.

برای مثال، آزادسازی استان مهم الجوف توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حمایت قبایل این استان انجام شد. در استان راهبردی مارب نیز قبایل بانفوذی نظیر «مراد» و «عبیده» حضور دارند که پیوند با آنها می‌تواند زمینه تضعیف موقعیت ائتلاف سعودی و مزدوران عربستان را فراهم کند. 

به لحاظ سیاسی، قبایل «مراد» و «عبیده» به دلیل گرایش‌های مذهبی، تفکرات نزدیک به اخوان المسلمین و حزب الاصلاح و همچنین حمایت‌های مالی عربستان از سران آن‌ها، در جنگ یمن از دولت مستعفی عبدربه منصورهادی حمایت کرده‌اند.

آزادسازی مارب می‌تواند زمینه نزدیکی انصارالله با این قبایل را فراهم کند. به دست آوردن پشتوانه قبایل در استان‌های مختلف یمن برگ برنده مهمی برای انصارالله در ساختار قدرت این کشور خواهد بود. 

با توجه با این شرایط، مأرب در طول سال‌های اخیر به مرکز و پایگاه اصلی نظامیان منصورهادی و ائتلاف سعودی تبدیل شده بود و اکنون انصارالله با در اختیار گرفتن پایگاه ماس در استانه تسلط بر مارب قرار گرفته که یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظامی آن در جنگ با ائتلاف سعودی محسوب می‌شود.  

نویسنده: سیدرضی عمادی

117

بیشتر بخوانید:

هلاکت ده‌ها متجاوز سعودی در استان مارب و الجوف یمن

حمله موشکی به مارب؛ تسویه حساب‌های درونی ائتلاف سعودی/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت