دی 27, 1399 16:39 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • تحول در استراتژی نظامی آمریکا در غرب آسیا

ایران پرس: آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بیشترین خدمات را به اسرائیل ارائه داده است. اکنون در آخرین روزهای حضور ترامپ در کاخ سفید، دولت وی اقدام دیگری را در راستای منافع این رژیم صورت داد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز جمعه 15 ژانویه در بیانیه‌ ای با تغییر ساختار حوزه فعالیت نظامی خود، اعلام کرد که پس از بررسی «طرح فرماندهی متحد»، اسرائیل را از حوزه فرماندهی اروپایی ایالات متحده (یوکام)(1) خارج و به حوزه فرماندهی مرکزی (سنتکام)(2) اضافه کرده است.

این بیانیه ادعا می کند: «کاهش تنش‌ها میان اسرائیل و کشورهای عربی همسایه‌ اش متعاقب توافق‌های آبراهام، فرصتی استراتژیک را به ایالات متحده داد تا شرکای کلیدی خود را علیه تهدیدهای مشترک در خاورمیانه، همسو کند.»

به نظر می رسد که تحولات اخیر در زمینه عادی سازی روابط میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی شامل امارات، بحرین، مغرب و سودان در راستای هدف کلی دولت ترامپ یعنی ائتلاف سازی علیه ایران و محور مقاومت در منطقه با شرکت اسرائیل و متحدان عرب واشنگتن موجب این تغییر مهم و اساسی در زمینه استراتژی نظامی آمریکا در غرب آسیا شده است.

بدین ترتیب پنتاگون، اسرائیل را از تحت شمول حوزه فرماندهی اروپا به حوزه فرماندهی مرکزی تروریستی آمریکا یعنی سنتکام منتقل کرده است.

این موضوع موجب همکاری مستقیم و هرچه نزدیک تر سنتکام با اسرائیل و ازسوی دیگر اقدامات هماهنگ بین متحدان عرب آمریکا در منطقه و اسرائیل خواهد شد.

 

پنتاگون در این زمینه ضمن تاکید بر اینکه اسرائیل از اصلی‌ ترین متحدان استراتژیک آمریکا است مدعی شد که «این اقدام فرصت‌های بیشتری را برای همکاری میان متحدان سنتکام به وجود می‌آورد و همزمان همکاری قدرتمند بین اسرائیل و متحدان اروپایی‌مان را حفظ می‌کند.»

لابی‌ های اسرائیل در آمریکا بعد از عادی سازی روابط بین برخی کشورهای عربی و اسرائیل، بارها از دولت ترامپ خواسته بودند که این رژیم را به حوزه فعالیت سنتکام اضافه کند. ازجمله «بنیاد یهودی برای امنیت ملی آمریکا»(3) که یک گروه لابی مستقر در واشنگتن است، در دسامبر 2020 از دولت آمریکا خواسته بود به منظور تقویت اتحاد و همکاری میان تل‌ آویو و کشورهای عربی علیه ایران، حوزه فعالیت سنتکام را به اسرائیل گسترش دهد.

به گفته «مارتین ایندیک»(4) عضو اندیشکده «شورای روابط خارجی آمریکا»، با توجه به اینکه مسائل مربوط به ایران به یک نگرانی فزاینده برای رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی تبدیل شده است، اکنون همکاری با سنتکام برای تل‌آویو منطقی و «یک اقدام خوب است».

به نظر می رسد که آمریکا با این اقدام  قصد  مدیریت فشار علیه ایران و محور مقاومت را  به صورت مستقیم و مشترک در تحت نظر جبهه عربی، عبری دارد.

در واقع ناکامی های متعدد دولت ترامپ از شکست کارزار فشار حداکثری گرفته تا تهدیدات نظامی علیه ایران موجب شده تا این بار واشنگتن از طریق ایجاد یک ائتلاف عربی- صهیونیستی علیه ایران و جبهه مقاومت وارد عمل شود و در این راستا با شمول اسرائیل در حوزه فعالیت سنتکام موجب همکاری های نزدیک و مستقیم صهیونیست ها با کشورهای عربی متحد واشنگتن و با حمایت مستقیم نظامی آمریکا شود.

در این راستا انتظار می رود که اقدامات مشترک اطلاعاتی، امنیتی و نظامی اسرائیل و کشورهای عربی که آن را به رسمیت شناخته اند، با هماهنگی و نظارت سنتکام افزایش یابد.

با این حال ایران بارها نشان داده که نه فقط هیچ هراسی از تهدیدات آمریکا ندارد بلکه با هر گونه اقدام توطئه آمیز از جانب عوامل منطقه ای آمریکا نیز قاطعانه برخورد می کند.

1- EUCOM

2-CENTCOM

3- Jewish Institute for National Security of America

4- Martin Indyk

 

کلیدواژه